Po předsedovi ČSSD míří za prezidentem na Hrad předseda ODS

Mirek Topolánek bude s Václavem Klausem mluvit o řešení politické situace poté, co se Poslanecká sněmovna v úterý odmítla rozpustit. Tím padla možnost podzimních předčasných voleb, které se původně měly konat počátkem října a poté podle úvah politiků o měsíc později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradčanské náměstí v Praze | Foto: Marián Vojtek

Podle Topolánka by současnou politickou krizi neměli řešit s prezidentem jen předsedové dvou největších stran, ale širší spektrum politiků, protože oni tři "nejsou jediní na politické scéně".

Na podobné včerejší schůzce s předsedou sociálních demokratů Jiřím Paroubkem se prezident připojil k názoru, že volby by se měly konat, jen když je nepůjde zpochybnit. Klaus také řekl, že pokud předčasné volby v nejbližší době nebudou, Fischerova vláda by měla dostat pevný a jasný mandát.

Jasný mandát chce také ODS, která navíc dala najevo, že podpoří státní rozpočet s deficitem jen do výše 170 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O řešení politické krize dnes bude na Pražském hradě jednat prezident Václav Klaus s predsedou ODS Mirkem Topolánkem. Ptáme se přímo Mirka Topolánka.

Vedení občanských demokratů zároveň vyzvalo vládu Jana Fischera, aby sněmovně takový rozpočet, spolu s návrhy na změny zákonů, které povedou k dalšímu snížení schodku, předložila. Předseda strany Mirek Topolánek mimo jiné zdůraznil, že je nutné prodloužit mandát vládě.

"Situace je taková, že fakticky nikdo nemá vůli ve sněmovně sestavovat vládu. My zcela jednoznačně budeme podporovat vládu Jana Fischera v případě, že bude realizovat program, se kterým dostala mandát. To znamená sestavit rozpočet ve výši maximálně 170 miliard. A budeme diskutovat o tom, jaký mandát má mít do budoucna, abychom ji důvěru při případném hlasování dali," uvedl v rozhovoru pro Rádio Česko předseda ODS Mirek Topolánek.

Ústavní soud podle prezidenta zásadním způsobem narušil podmínky pro soutěž politických stran. Důsledkem toho je pak destrukce zbytku důvěry mezi parlamentními stranami, zdůraznil Václav Klaus.

"Budu hledat možnosti, jak současnou hlubokou politickou krizi vyřešit volbami v jakémkoli včasném termínu. To je evidentně zájem můj a věřím, že i zájem většiny občanů. V hovoru, který jsme s Jiřím Paroubkem měli, jsem se víceméně ztotožnil s jeho výrokem, že volby jen bude-li naprostá jistota jejich následného nezpochybnění."

Podle prezidenta Klause je velmi důležité, aby vláda Jana Fischera dostala silný mandát. "Považuji za zcela nutnou - alespoň elementární - dohodu na politické scéně o pevném a jasném mandátu vlády premiéra Jan Fischera na zbytek tohoto volebního období. Dnešní vláda podle mého hlubokého přesvědčení toto posílení mandátu potřebuje, není možné, aby byla nepřetržitě zpochybňována," dodal prezident.

Milan Kopp, Alžběta Havlová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme