Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě

Pokud vláda v úterý nepřežije hlasování o nedůvěře, bude ODS usilovat o předčasné volby. Premiér Mirek Topolánek to řekl na mimořádné tiskové konferenci ODS. V případě, že kabinet padne, Topolánek očekává, že prezident Václav Klaus sestavením nového kabinetu pověří předsedu nejsilnější strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek | Foto: European Commission Audiovisual service

"Vyjádřit vládě nedůvěru lze samozřejmě při poměrech ve sněmovně rychle," připomněl Topolánek. "Otázka je, co přijde po tom. V situaci, kdy ti, kteří toto hlasování vyvolávají, nepřicházejí s žádným konceptem, s žádnou nabídkou další spolupráce ani s představou dalšího postupu, pokládám tento akt za čirou neodpovědnost. Zvláště v situaci, kdy se nacházíme uprostřed světové ekonomické krize a kdy vláda je jediným fungujícím orgánem, který může řešit problémy občanů, nabídnout jim pomoc a chránit jejich pracovní místa."

"Pokud se nepodaří sestavit většinovou nekomunistickou vládu za účasti ODS, pak ODS odmítne přistoupit na mimoústavní řešení v podobě úřednické vlády. Taková vláda nezíská podporu ODS, pokud by ji získala, bylo by to jedině na základě podpory komunistů," zdůraznil Topolánek.

"V případě, že vláda zítra nedostane důvěru a nebude možno sestavit nový většinový kabinet bez podpory komunistů, pak ODS jednoznačně podporuje nejrychlejší možnou cestu k předčasným volbám, a to ještě v létě letošního roku," uzavřel své prohlášení předseda ODS.

Proti vládě by mohli v úterý hlasovat rebelové v ODS. Poslanec Vlastimil Tlustý naznačil, že by se spolu s dalšími rebely z řad Občanských demokratů - Janem Schwippelem a Jurajem Ranincem - mohli připojit k opozici a vyslovit nedůvěru koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka. Tlustý v České televizi řekl, že "pohár přetekl" a teď jsou zřetelnější důvody pro to, aby se vláda podle něj "netrápila". Místopředseda ODS David Vodrážka v České televizi vyzval rebely k odpovědnosti, podle něj je teď důležitější soustředit se na řešení krize.

Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach vidí v případě pádu vlády jediné řešení v předčasných volbách: "Myslím, že to je realistický přístup vlády s vědomím toho, že skutečně asi je možnost vyslovení nedůvěry vládě. Je jen škoda, že vláda v této situaci, kdy ztrácí většinovou podporu v parlamentu, to nepoloží sama a nehledá skutečně rychlé řešení k předčasným volbám."

Důvodem pro hlasování o nedůvěře vlády je kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa, která je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám. Petr Wolf byl i hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu.

K tomu, aby opozice sesadila vládu premiéra Mirka Topolánka, potřebuje minimálně 101 hlasů ve sněmovně. Pokud dolní komora parlamentu vysloví nedůvěru vládě, oznámí to předseda sněmovny prezidentu republiky. V takovém případě vláda podle ústavy podá demisi a prezident ji přijme. Vláda premiéra Mirka Topolánkova ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy loni v říjnu.

K tématu si přečtěte také:
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf
Premiér Topolánek přiznal, že chtěl pomoc pro bývalého sociálního demokrata Wolfa
Zelení vyzvali k odvolání nejvyšší žalobkyně Vesecké
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Tlustý v Radiožurnálu: Informací z Krakatice se nebojím
Martin Bursík pohrozil odchodem z koalice
Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry
Z klubu ODS odchází už druhý poslanec - Jan Schwippel
Rebelující poslanec Raninec opustil klub ODS
Vláda přežila čtvrté hlasování o nedůvěře

Milan Kopp, Václava Marešová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme