Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě

Pokud vláda v úterý nepřežije hlasování o nedůvěře, bude ODS usilovat o předčasné volby. Premiér Mirek Topolánek to řekl na mimořádné tiskové konferenci ODS. V případě, že kabinet padne, Topolánek očekává, že prezident Václav Klaus sestavením nového kabinetu pověří předsedu nejsilnější strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek

Premiér Mirek Topolánek | Foto: European Commission Audiovisual service

"Vyjádřit vládě nedůvěru lze samozřejmě při poměrech ve sněmovně rychle," připomněl Topolánek. "Otázka je, co přijde po tom. V situaci, kdy ti, kteří toto hlasování vyvolávají, nepřicházejí s žádným konceptem, s žádnou nabídkou další spolupráce ani s představou dalšího postupu, pokládám tento akt za čirou neodpovědnost. Zvláště v situaci, kdy se nacházíme uprostřed světové ekonomické krize a kdy vláda je jediným fungujícím orgánem, který může řešit problémy občanů, nabídnout jim pomoc a chránit jejich pracovní místa."

"Pokud se nepodaří sestavit většinovou nekomunistickou vládu za účasti ODS, pak ODS odmítne přistoupit na mimoústavní řešení v podobě úřednické vlády. Taková vláda nezíská podporu ODS, pokud by ji získala, bylo by to jedině na základě podpory komunistů," zdůraznil Topolánek.

"V případě, že vláda zítra nedostane důvěru a nebude možno sestavit nový většinový kabinet bez podpory komunistů, pak ODS jednoznačně podporuje nejrychlejší možnou cestu k předčasným volbám, a to ještě v létě letošního roku," uzavřel své prohlášení předseda ODS.

Proti vládě by mohli v úterý hlasovat rebelové v ODS. Poslanec Vlastimil Tlustý naznačil, že by se spolu s dalšími rebely z řad Občanských demokratů - Janem Schwippelem a Jurajem Ranincem - mohli připojit k opozici a vyslovit nedůvěru koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka. Tlustý v České televizi řekl, že "pohár přetekl" a teď jsou zřetelnější důvody pro to, aby se vláda podle něj "netrápila". Místopředseda ODS David Vodrážka v České televizi vyzval rebely k odpovědnosti, podle něj je teď důležitější soustředit se na řešení krize.

Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach vidí v případě pádu vlády jediné řešení v předčasných volbách: "Myslím, že to je realistický přístup vlády s vědomím toho, že skutečně asi je možnost vyslovení nedůvěry vládě. Je jen škoda, že vláda v této situaci, kdy ztrácí většinovou podporu v parlamentu, to nepoloží sama a nehledá skutečně rychlé řešení k předčasným volbám."

Důvodem pro hlasování o nedůvěře vlády je kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa, která je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám. Petr Wolf byl i hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu.

K tomu, aby opozice sesadila vládu premiéra Mirka Topolánka, potřebuje minimálně 101 hlasů ve sněmovně. Pokud dolní komora parlamentu vysloví nedůvěru vládě, oznámí to předseda sněmovny prezidentu republiky. V takovém případě vláda podle ústavy podá demisi a prezident ji přijme. Vláda premiéra Mirka Topolánkova ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy loni v říjnu.

K tématu si přečtěte také:
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf
Premiér Topolánek přiznal, že chtěl pomoc pro bývalého sociálního demokrata Wolfa
Zelení vyzvali k odvolání nejvyšší žalobkyně Vesecké
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Tlustý v Radiožurnálu: Informací z Krakatice se nebojím
Martin Bursík pohrozil odchodem z koalice
Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry
Z klubu ODS odchází už druhý poslanec - Jan Schwippel
Rebelující poslanec Raninec opustil klub ODS
Vláda přežila čtvrté hlasování o nedůvěře

Milan Kopp, Václava Marešová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme