Po radaru čeká Schwarzenberga zpráva o Čunkových financích

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg chce do konce týdne prostudovat zprávu o auditu rodinných financí vicepremiéra a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Na jejím základě se má rozhodnout o svém dalším působení ve vládě. Už dřív totiž naznačil, že pokud zpráva odhalí nesrovnalosti, kabinet opustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr zahraničí Karel Schwarzenberg | Foto: Marián Vojtek

Analýzu už má Karel Schwarzenberg na stole týden. Neměl na ní ale čas kvůli přípravám podpisu smlouvy o radaru. Prostudovat zprávu renomované americké detektivní kanceláře Kroll, kterou si nechal vypracovat, tak může teď.

Ještě do konce týdne by pak ministr zahraničí měl s výsledky auditu seznámit premiéra Mirka Topolánka (ODS) a předsedu strany, která ho do vlády nominovala, tedy šéfa zelených Martina Bursíka. Poté se rozhodne, co bude dál. Schwarzenberg také už dříve slíbil, že audit zveřejní.

Pokud se americkým detektivům nepodařilo dokázat, že Jiří Čunek mohl miliony korun, které si prokazatelně uložil na účet, vydělat legálně, nechce s ním Karel Schwarzenberg působit dál v jedné vládě. A to i přesto, že Čunkovo obvinění z korupce bylo zrušeno.

Ačkoli vicepremiér Čunek tvrdí, že není nervózní, protože nemá proč, nezúčastněnému pozorovateli to tak nemusí připadat. I státní zástupce Arif Salichov, který Čunka loni definitivně očistil od podezření z korupce, totiž zároveň poznamenal, že nesrovnalosti mezi příjmy a výdaji Jiřího Čunka "lze považovat za prokázané".

Zprávu, že audit pro Jiřího Čunka nedopadl dobře, šíří ČSSD. Také ČTK přinesla neověřenou informaci s odvoláním na dobře informovaný zdroj, podle kterého se ministerstvu se mluví o tom, že výsledky provedeného šetření nejsou dobré a že ministr zvažuje odchod. Nové informace by mohly odstartovat i další policejní vyšetřování.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo jeho stíhání v srpnu zastaveno.

Loni v listopadu ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi. Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Členem vlády se znovu stal letos v dubnu.

Má být podle vás na výsledku Čunkova auditu závislé setrvání ministra Schwarzenberga ve vládě? Hlasujte v naší anketě!

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme