Po republice vlály tibetské vlajky

Vyvěšením tibetské vlajky si dnes více než 120 radnic českých a moravských měst a obcí připomnělo 43. výročí krvavých událostí v Tibetu. Armáda tam 10. března 1959 potlačila protičínské lidové povstání. V zemi nastolili vojenské kontrolní výbory a nejvyšší tibetský představitel dalajláma musel emigrovat. Do indie za ním odešlo více než sto tisíc tibeťanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tibetští mniši | Foto: Miroslav Konvalina, Markéta Konvalinová

Tibet se stal samostatnou administrativní jednotkou v rámci Číny v roce 1949. O dva roky později byla podepsána dohoda, která přiznávala Tibetu vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržována. Čína ovládá Tibet od roku 1951. V roce 1959 potlačila armáda protičínské povstání a nejvyšší tibetský představitel dalajláma odešel do exilu v Indii, kam ho následovalo na sto tisíc Tibeťanů. Čínské úřady od té doby kolonizují území Tibetu a přes protesty světové veřejnosti pokračuje masivní příliv čínských obyvatel.

Celosvětová akce Vlajka pro Tibet je symbolem podpory tibetskému lidu. Tradičním místem, na kterém v těchto dnech vyvěšují tibetskou vlajku, je pražská Žižkovská radnice. Mezi dalšími 120 obcemi byla letos poprvé také Ostrava. Tam dnes několik desítel lidí malovalo smývatelnými barvami na dlažbu Masarykova náměstí modročervenou tibetskou vlajku se zlatým sluncem. K protestu se připojila také radnice v Miroslavi.

Vlajku naopak nevyvěsila radnice v Hradci Králové, ačkoli před pěti lety patřila k jednomu z prvních českých měst, které se k iniciativě přidalo. Vedení města si proto vysloužilo ostrou kritiku od několika desítek lidí, kteří přišli před magistrát demonstrovat za lidská práva. Součástí akcí na podporu Tibetu bylo v mnoha městech a obcích kromě demonstrací také například promítání filmů nebo přednášky o tibetské kultuře a náboženství. Na Olomoucku vysázeli deset listnatých stromů na břehu rybníka u Sobáčova. A na Znojemsku létalo tři hodiny ultralehké letadlo s tibetskou vlajkou a desetimetrovým nápisem Svobodu Tibetu.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme