Po šampionátu v Liberci zbyly dluhy a pochybnosti

Ztrátou 81 milionů korun skončilo hospodaření mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Kam se peníze poděly a kdo všechno nedostal zaplaceno? A jaký dopad má negativní výsledek pro hlavní osobu šampionátu Kateřinu Neumannovou?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

City of Liberec

City of Liberec | Foto: Josef Šmejkal, Pavel Jirásek

Dlouho tušené se stalo skutečností. Soutěžení skokanů, sdruženářů a běžců o světové tituly v severočeské metropoli nedopadlo finančně dobře. Poslední čísla hovoří o ztrátě 81milionů korun.

Hospodaření organizačního výboru v čele s Kateřinou Neumannovou budí pochybnosti.Opoziční zastupitel Jíří Šolc dlouho marně žádá po organizátorech kompletní vyúčtování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Financování světového šampionátu v Liberci

"Situace je skutečně až hořce úsměvná, protože my jsme o podrobné vyúčtování žádali ihned po skončení. Měsíce po skončení nám bylo říkáno, že žádné vyúčtování není, že účetnictví není uzavřeno, potom to celé skončilo tak, jak to skončilo, a podobný náhled do účetnictví jsem ještě neobdržel, byť jsem dostal několik příslibů, že v příštích dnech to bude učiněno," vysvětluje zastupitel strany pro otevřenou společnost.

Kde ale nastala chyba? Proč se nepovedlo dovést hospodaření k očekávané nule? "Domnívám se, že odhady nebyly realistické od samého počátku. Jestliže nám jako zastupitelstvu města bylo slibováno, že tady bude řádově 300 tisíc hostů a potom ten, kdo v Liberci byl, viděl prázdné město duchů, prázdné restaurace, prázdné hotely, prázdná náměstí. To bylo velmi smutné," podotkl Šolc.

Nenaplněné odhady

Primátor Liberce Jiří Kittner vidí věc opačně. Šampionát dle něj zaznamenal v zahraničí po stránce sportovní i organizační obrovský úspěch. Jeho velikost prý všichni ocení až v budoucnu. Přesto i on sám v e-mailové korespondenci s Českým rozhlasem připustil, že odhady organizátorů byly špatné.

"Rozpočet byl vždy schvalován jako vyrovnaný a tak jsem to také předpokládal. Pochybnosti jsme začal mít až před zahájením a hlavně v průběhu mistrovství světa, kdy se začalo ukazovat, že se nenaplní některé příjmové položky, zejména marketing a hlavně vstupné," napsal Kittner.

Získat vyjádření Kateřiny Neumannové je v současné době prakticky nemožné. Český rozhlas žádal prezidentku šampionátu o rozhovor v posledních týdnech několikrát přes její bývalé i současné kolegy. Telefon olympijské vítězky z Turína je totiž vypnutý. Neumannová se tak naposledy vyjádřila k účtům tři měsíce po skončení akce před libereckými zastupiteli.

"My dlouhodobě děláme maximum pro to, aby hospodaření skončilo nulou. Jestli opravdu s nulou skončí, je v tuto chvíli otázka opravdu otevřená. Dluhy jsou v tuto chvíli veliké, na druhou stranu možnosti příjmů existují a snažíme se vést jednání se státní sférou o případné podpoře," řekla tehdy Neumannová.

Stát zřejmě nepomůže

Pomoc od státu se ale zdá v současné době nereálná. A tak se věřitelé - Liberecké dopravní podniky, místní technická univerzita a další - s dlužnými částkami mohou nejspíš rozloučit. Paradoxně jsou mezi nimi i nejbližší spolupracovníci Kateřiny Neumannové v organizačním výboru jako například agentura zajišťující mediální komunikaci. Potvrzuje to bývalý mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný:

"Já osobně jsem byl vyslancem agentury, která byla najata. A pokud mám informace, tak agentura, u které jsme tehdy působil, dosud finanční prostředky neobdržela."

"Nálada obecně není optimistická, já jsme ale přesvědčen, že nelze od tohoto problému utéct slovy, že za to je zodpovědná Kateřina Neumannová nebo organizační výbor. Tento stát se zavázal, že mistrovství udělá ústy Jiřího Paroubka, který byl předsedou vlády, a poté se k tomu opakovaně přihlašoval, naposledy při finální inspekci FIS, kdy se pan tehdejší premiér Topolánek zaručil, že šampionát skončí dobře a že se o to postará," připomněl Soudný.

Politická elita byla Neumannové opravdu hodně nakloněna. Bývalý premiér Mirek Topolánek dokonce v létě 2008 na tiskové konferenci vyčinil novinářům a vedení šampionátu vyjádřil absolutní podporu. A dokonce chtěl šampionát bránit proti všem kritikům. "Všechny chci ubezpečit, že pokud budou chtít toto mistrovství světa poškozovat, tak se budou muset utkat především se mnou," prohlásil.

Neumannová, nebo Jindra?

Kdo ale opravdu vedl šampionát? Rozhodovala o důležitých věcech Kateřina Neumannová, nebo její manažer Josef Jindra? Rozhovor s mluvčím Zdeňkem Soudným mnohé napovídá.

"Já jsme všechny příkazy dostal podepsány od ní, jestli ona je s někým konzultovala, to je o něčem jiném," řekl Soudný a na otázku, zda byl někdy úkolován samotným Jindrou, odpovídá jasně: "Ano, to jsem byl. Dostával jsem poměrně mnoho úkolů a některé z nich mi zadával pan Jindra."

Možná i proto Kateřina Neumannová vyšla s finančního propadáku celkem úspěšně. Povýšila ve struktuře armádního sportu, Český olympijský výbor ji navrhl na post viceprezidentky komise sportovců sdružující evropské olympijské výbory a olympijský Vancouver zažije jako komentátorka České televize.

Primátor chce další šampionát

A liberecké areály? Ty prý podle primátora také čeká velká budoucnost. Pomohly totiž českému lyžování.

"Nejen z těchto důvodů si myslím, že by Liberec, Svaz lyžařů a hlavně Česká republika v budoucnu o kandidatuře opět měly uvažovat," napsal Kittner v e-mailu Českému rozhlasu.

A podobně smýšlí i předseda senátu Přemysl Sobotka. I on by další velké akce v Liberci přivítal. "Já určitě, a když ne takovéhle, tak určitě světové poháry nebo něco takového. Liberec je sportovní město a vedle je Jablonec, to je prakticky totéž, a já budu moc rád, aby areály žily,"

Financováním libereckého šampionátu se bude zabývat dnešní pořad Pod kůži, který začíná na stanici Český rozhlas 1 - Radiožurnál v 14:35.

Martin Hromádka, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme