Po sečtení více než 99 procent hlasů vede Zeman, těsně druhý je Schwarzenberg

Příštím českým prezidentem bude expremiér Miloš Zeman, nebo předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sečteno je téměř 100 procent. Ostatní kandidáti už nemají šanci dostat se do druhého kola. Účast ve volbách byla nad 60 procent. Souboj mezi prvními dvěma kandidáty je vyrovnaný. Zeman má přes 24 procent, Schwarzenberg přes 23. Přes 16 procent pak mají Jan Fischer a Jiří Dienstbier. Ostatní kandidáti pod 10 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Místopředseda statistiků Stanislav Drápal očekává, že první data z volebních okrsků budou k dispozici zhruba půl hodiny po uzavření hlasovacích místností.

„Podle naši zkušenosti by se první okrsky mohly ozvat kolem půl třetí. Nebudou to předběžné, ale budou to průběžné výsledky. Protože to budou definitivní výsledky z prvních okrsků,“ vysvětlil.

Co se týče účasti voličů, veškeré informace podle něj naznačují, že bude velmi vysoká. „Že by mohla být 60 i více procent. To samozřejmě trochu prodlouží zpracování ve volebních okrscích, kde je zapsáno a účastnilo se několik stovek voličů,“ uvedl.

Připomněl, že podle dlouhodobé zkušenosti největší počet výsledků z volebních okrsků přichází mezi 15. a 16. hodinou. „Dneska to může být o půl hodiny později. A na základě dlouhodobé zkušenosti se domníváme, že kolem 18. až 19. hodiny bychom měli mít sečteny výsledky alespoň 99 procent okrsků,“ řekl.

Průběžně aktualizované výsledky

Číst článek

Poslouchejte speciální povolební vysílání Radiožurnálu

Číst článek

Pokud žádný z devíti kandidátů nyní nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola. Definitivní rozhodnutí o příští hlavě státu by tak padlo až za dva týdny.


Ladislav Dvořák, ČRo, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme