Po šesti dnech obstrukcí prosadila koalice reformní zákony

Šestidenní maraton projednávání reformních zákonů ve sněmovně skončil. Koalice chvíli před nedělní půlnocí během půl hodiny prosadila svou a přehlasovala senátorské veto. Balík zákonů, který má začít platit od začátku příštího roku, teď čeká už jen na podpis prezidenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční poslanci hlasovali proti vládním reformním návrhům

Opoziční poslanci hlasovali proti vládním reformním návrhům | Zdroj: ČTK

Koalici stačilo 101 hlasů, i pozdě večer ale měla k dispozici rezervu v podobě 108 poslanců. Ti postupně u vrácených zákonů zamítli senátní návrh a hned nato prosadili vlastní verzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledoval reprtér Matrtin Drtina

Je mezi nimi například návrh na zvýšení dolní sazby DPH, zpřísnění pravidel pro výplatu sociálních dávek nebo zvyšování věku pro odchod do důchodu.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice prosadila důchodovou, zdravotnickou i sociální reformu

„Konstatuji, že návrh zákona byl přijat. Kolegové a kolegyně, tím jsme vyčerpali náš program. Všem vám děkuji za spolupráci a končím tuto schůzi,“ mohla s úlevou pronést místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová chvíli předtím, než se koaliční zákonodárci odebrali oslavovat.

Poslanci během zhruba půlhodiny schválili například důchodovou reformu, zdravotnickou i sociální reformu. Rozhodli také o zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent a o sjednocení obou sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Hlasování předcházela několikadenní obstrukční rozprava. Opoziční ČSSD zvažuje, že kvůli postupu koalice při procedurách podá ústavní stížnost.

Šlo o jednu z nejvíce vyčerpávajících schůzí, připustil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: „Rozpory budou vždycky, ale to, jsme teď předvedli, nebylo příliš hezké.“

Ústavní stížnost na obzoru

Radost koalice ale nemusí mít dlouhého trvání. Opoziční ČSSD totiž připravuje ústavní stížnost. Sociálním demokratům se nelíbí, že jim koalice omezila prostor pro rozpravu k jednotlivým zákonům. Všechny totiž zařadila do jednoho balíku se spojenou diskusí.

„Ten základní problém fungování Nečasovy koalice je, že oni mají většinu,ale to ještě neznamená, že mají vždycky pravdu,“ říká místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Premiér Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | Foto: ČTK

Šéf strany Bohuslav Sobotka dodal, že argumenty pro návrh k ústavnímu soudu ještě zkonzultuje s právníky:

„Uvažujeme o analýze, o přípravě podkladů a v horizontu několika týdnů, předpokládám, dospějeme k názoru, zda definitivně v souvislosti s touto schůzí Poslanecké sněmovny a s přijatými zákony, bude sociální demokracie stížnost podávat.“

Premiér Petr Nečas se ale ústavní stížnosti neobává:

Myslím si, že bylo nesmírně důležité, že první proběhlo projednávání zákona, který se týkal stavebního spoření, kde bylo zjevné, že se jednalo o obstrukci. I v judikatuře Ústavního soudu je, že je povinností opozice chovat se jako konstruktivní opozice a že nemůže dojít k tomu, aby menšina zablokovala, nebo paralyzovala chod parlamentu.“

Další dva dny mají poslanci na regeneraci. Sejdou se až ve středu ráno, kdy projednají nový občanský zákoník.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme