Po sněhové kalamitě nastoupily rekordní mrazy

S výjimkou Orlickoústecka už byl na silnicích všech českých a moravských okresů zrušen kalamitní stav. Sněhové starosti silničářů však vystřídaly obavy z rekordních mrazů. Například na Zlínsku teploty klesly až na minus 30 stupňů Celsia. Mráz na mnoha vozovkách změnil sníh v ledovou vrstvu a na železnici kvůli němu dokonce začaly praskat koleje. Současný ráz počasí také zhoršil kvalitu ovzduší, zejména na severu republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mráz | Foto: David Veis

Noční mrazy dosáhly na několika místech rekordních hodnot. Rekordy padly v Praze na Libuši, Brně a Ostravě. Nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové ve Štítné nad Vláří v okrese Zlín, kde naměřili minus 29,4 stupně. V Šumperku bylo minus 26,7 stupně a třetí nejchladnější místo bylo dnes ráno Milíčeves na Jičínsku, kde meteorologové naměřili minus 25 a půl stupně.

Kalamitní stav trvá podle Bohuslava Paclíka z centrály Správy silnic a dálnic už jen na minimálním počtu silnic. "Pokračuje uvolňování některých uzavřených silnic třetích tříd, ale je možno říct, že jsou to úseky, které nejsou rozhodující z hlediska zajištění dopravní obslužnosti obcí". Změny počasí silničáři využívají k odstraňování sněhových bariér podél silnic. Obrovské hromady sněhu blokují ještě ulice Jablonce nad Nisou. Technické služby jejich odklízení nezvládají, proto městu pomáhá těžkým nakladačem s dvěma nákladními vozy armáda. Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Sněhová kalamita nebyla do večera odvolána pouze na Orlickoústecku. Tamní silničáři předpokládají, že k tomu dojde během zhruba čtyřiadvaceti hodin. Potvrzují to slova dispečera Správy a údržby silnic v okrese Ústí nad Orlicí Miloše Charváta. "Pokud se počasí nezhorší, domníváme se , že by v brzké době mohl být odvolán kalamitní stav i u nás," uvedl dispečer. "Zůstávají nám některé úseky neprůjezdné, sníh nafoukaný větrem v minulých dnech tam vytvořil závěje metr a půl až dva metry vysoké," dodal. Žádná obec už ale není odříznuta od okolí.

Na Jesenicku a Šumpersku byla kalamita odpoledne odvolána. Silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné, v horských oblastech ale jen s největší opatrností. Řada silnic je kvůli sněhu zúžena a pokryta ledem.

Zvýšenou opatrnost při jízdě doporučují i v pátek řidičům silničáři v Jihočeském kraji, kde na vozovkách leží vrstva ujetého sněhu a v některých okresech silničáři ještě odstraňují zbytky závějí. Všechny silnice jsou sjízdné, v celém kraji silně mrzne.

Stejně jako silniční kalamita ustupují také problémy na železnicích. České dráhy teď evidují už jen šest neprůjezdných traťových úseků - na severní Moravě, na Plzeňsku a ve Středočeském kraji. Podle Martiny Benešové z tiskového oddělení Českých drah jde převážně o lokální tratě a zprovozněny by měly být ještě během dneška. Práce spojené s odklízením přívalů sněhu na železnici přišly České dráhy do této chvíle zhruba na 30 miliónů korun.

Nyní se železničáři musejí spíše než se sněhem potýkat s následky extrémních mrazů. "Musí být procházeny celé tratě, na kterých hrozí vlivem velice nízkých teplot lomy kolejí. Například úsek mezi Přeloučí a Řečany byl na dvacet minut mimo provoz. Jinak lomy kolejí zatím vážnější vliv na provoz neměly," uvedla mluvčí. V nákladní dopravě zamrzají některé typy nákladů, zejména sypké, u osobní dopravy mráz zatím vážnější problémy nenadělal.

Lidem mrazivé počasí příliš neškodí. Odborníci však doporučují kardiakům, astmatikům a lidem s vysokým tlakem opatrnost. Také s dětmi do jednoho roku by se nemělo vycházet ven. Při teplotách pod minus sedm stupňů může být ohrožena nejen jejich kůže, ale i sliznice. Lékaři už ošetřili desítky omrzlých prstů, nosů i uší. Jedné ženě musely být dokonce amputovány prsty.

Silné mrazy a jasné slunečné počasí přineslo v nížinách tradiční zimní inverzi. Nepříznivé rozptylové podmínky a zvýšená koncentrace měřených škodlivin trápí obyvatele Ostravska a Olomoucka, limity byly překročeny také v Karviné, Bohumíně a Orlové. Podobná situace je i v Praze a v Ústeckém kraji. Upozornění na velmi špatné rozptylové podmínky už vydal referát životního prostředí v Liberci. Situace se zřejmě nezlepší ani o víkendu. Z těchto důvodů referát životního prostředí libereckého okresního úřadu doporučuje při zhoršených rozptylových podmínkách omezit pohyb dětí venku. Lidé by také měli jen krátce větrat a omezit sportování v níže položených oblastech. Lépe je také dát přednost hromadné dopravě před vlastní motorovým vozidlem.

S následky sněžení se potýkají i v zahraničí. Situace se zvolna lepší v Polsku, kde už silničáři společně s armádou obnovili průjezdnost na všech hlavních silničních trasách. Sněhová bouře se přehnala nad řeckými Athénami a narušila tam pozemní, leteckou i námořní dopravu. Způsobila také výpadky v dodávkách elektrické energie. Vydatné sněžení zkomplikovalo dopravu také v Turecku. Tamní největší město Istanbul pokryla 20centimetrová vrstva sněhu. Silné sněžení doprovázené teplotami kolem minus 15 stupňů Celsia a silným větrem ochromilo dopravu také ve velké části Rumunska.

Rozmary zimního počasí sužují rovněž zámoří. Pod sněhem se ocitla jižní část Spojených států. Předpověď tam není příznivá ani pro dnešní den - na některých místech Georgie, v Severní Karolíně a Virginii se očekává až 30 centimetrů nového sněhu.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Vlasta Valentová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme