Po summitu EU - USA v Praze unikly osobní údaje politiků

Finsko možná požádá Českou republiku o vyšetření úniku osobních informací týkajících se jeho nejvyšších představitelů, k němuž došlo po nedávném setkání vůdců Evropské unie a Spojených států v Praze. Ve veřejně přístupném počítači jednoho z pražských hotelů byly totiž po summitu objeveny osobní údaje finské prezidentky Tarji Halonenové, premiéra Mattiho Vanhanena a dalších přibližně 200 čelných státníků ze zúčastněných zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most a Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Informace v počítači zatím blíže nespecifikovaného pražského hotelu náhodně objevil finský občan, který po skončení vrcholné schůzky mezi Evropskou unií a Spojenými státy v daném hotelu nocoval. Údaje měly obsahovat například krevní skupiny jednotlivých politiků, čísla pasů, záznamy o jejich případných alergiích či omezeních při podávání stravy.

Finská tajná policie označila incident za "znepokojivý" a pro hostitelskou zemi tak významného summitu "trapný". Šéf této služby Kari Harju si ovšem podle finských médií nemyslí, že by únik informací představoval bezpečnostní riziko.

Ředitel Úřadu pro ochranu osobníhc údajů Igor Němec dnes řekl, že existuje vážné podezření pro porušení zákona na ochranu osobních údajů - a tedy důvod pro šetření. Případnému viníkovi hrozí pokuta až 10 milionů korun.

Související příspěvky:
M. Topolánek: Evropa se s B. Obamou shodla ve všem podstatném
Barack Obama varoval v Praze před jadernými zbraněmi, USA je omezí

Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme