Po teplém počasí přijde vytrvalý déšť, zvednou se hladiny řek

Před bouřkami a silným vytrvalým deštěm varují meteorologové. Výstraha, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od pátečního rána do půlnoci ze soboty na neděli. Srážky mohou výrazně zvedat hladiny řek, zejména těch, které tečou z hor na jihozápadě Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastihl nás hustý déšť | Foto: Moroslav Mondri

V Čechách mohou být srážkové úhrny velmi vydatné, napršet může ojediněle až 50 milimetrů za 24 hodin. Na Moravě a ve Slezsku se budou vyskytovat bouřky, ojediněle doprovázené srážkovými úhrny kolem 60 milimetrů, kroupami a nárazovým větrem o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu.

Výstraha na bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy platí od páteční 11. hodiny do sobotního poledne pro kraje Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Povodňovou pohotovost meteorologové vyhlašují od půlnoci z pátku na sobotu do půlnoci následující pro kraje Plzeňský a Jihočeský.

Výstraha upozorňující na silný a trvalý déšť platí od pátečních 02:00 do sobotních 16:00 pro Prahu a Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. V krajích Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský pak může silně a trvale pršet od pátečních 11 hodin do sobotního poledne.

Meteorologové upozorňují, že přívalové srážky mohou způsobit prudké krátkodobé rozvodnění malých toků, potoků nebo i jindy suchých koryt, voda může zatopit sklepy, garáže či níže položené komunikace. Lidé by se měli snažit předejít škodám, třeba tím, že upevní stavební pomůcky i jiné věci, které by mohly někoho zranit.

Podívejte se na podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Martin Hromádka, Hana Albertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme