Po třinácti letech navštíví Prahu opět ruský prezident

Tentokrát k nám poprvé ve funkci přijíždí současná hlava Ruska Vladimír Putin. Čeká ho slavnostní přijetí na Pražském hradě i nabitý pracovní program. Sejde se s prezidentem Václavem Klausem a s premiérem Jiřím Paroubkem, šéfy obou parlamentních komor i s českými válečnými veterány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Na Pražském hradě ruského hosta odpoledne přivítá jeho český protějšek Václav Klaus. Jak řekl Radiožurnálu, Putinovu návštěvu vnímá jako mimořádně důležitou: "Důležité je říci to, a to je dobře, že ty vzájemné vztahy jsou více a více normální, že jsou méně a méně zatíženy minulostí, která prostě tady sice je - a je nezapomenutelná - a bylo by tragickým omylem na ni zapomenout, ale zase nám nemá absolutně zavazovat oči před dneškem, proto já myslím, že je zájem, aby se styky rozšiřovaly," řekl Václav Klaus Radiožurnálu.

Celý Putinův pobyt v Praze provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. O jeho bezpečnost se bude starat kromě jeho vlastní ochranky i česká policie a ochranná služba prezidenta. Pomáhat budou i příslušníci z elitního Útvaru rychlého nasazení, potvrdil Radiožurnálu jeho šéf Libor Lochman: "Účastní se ho jednak odstřelovači, jednak další specialisté z útvaru. Budeme se pohybovat zhruba po místech, kde se bude pohybovat pan prezident Putin."

Jeho předchůdce Boris Jelcin se v roce 1993 setkal s prezidentem Václavem Havlem. O Putinově návštěvě v Česku se v minulých letech mluvilo několikrát neoficiálně. Termín ale nikdy nebyl definitivně dohodnut.

Moskva podrážděně reagovala na protesty, které zněly z Česka k ruskému tažení v Čečensku. Jisté ochlazení ve vztazích provázelo vstup Česka do NATO i zavedení víz pro ruské občany po vstupu do Evropské unie.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme