Po tuzemských památkách chodí nejčastěji rodiny s dětmi, ukázal průzkum

Tuzemské památky nejvíc navštěvují rodiny s dětmi. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Národního památkového ústavu. Podle něj tuzemské hrady, zámky a jiné kulturní objekty navštěvují dvě třetiny Čechů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Matěj Baťha

Podle průzkumu památky ve správě NPÚ navštívily loni od počátku roku do října téměř čtyři miliony lidí. Nejčastěji rodiny s dětmi a více ženy než muži. Největšímu zájmu turistů se těšil jihomoravský zámek Lednice.

„Ženy jsou tím, kdo rozhodne, že se jede na památku. Pak jede celá rodina nebo vystrnadí manžela a děti,“ říká náměstek generální ředitelky NPÚ Petr Svoboda.

Pražský hrad a Karlštejn jsou památky, na které si lidé spontánně vzpomínali nejvíce. S velkým odstupem následoval Karlův most, zámek Hluboká, Konopiště, Český Krumlov a hrad Křivoklát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl náměstek generální ředitelky NPÚ Petr Svoboda

Více než 60 procent návštěvníků požaduje prohlídky expozic s průvodcem. Kulturní akce pak navštěvuje asi pětina z tisícovky oslovených. Necelá desetina vyhledává speciální, například noční prohlídky.

Památky každoročně navštěvují 4 miliony návštěvníků. "Je to dost. To číslo nějak závratně růst nebude. My jsme měli vrchol někdy v letech 2006 až 2007. Teď to číslo maličko spadlo, ale pořád je to kolem 4 milionů," říká Svoboda.

Podle něj panují i určité mýty, že lidé na památkách už byli a všechny jsou stejné:

„Což není pravda, my se to snažíme dokazovat. Proto máme program Oživlé památky. Děláme tisícovky kulturních akcí na památkách, snažíme se oživit prohlídky něčím novým, modifikujeme interiérové instalace, takže pracujeme s touto skupinou a snažíme se jí dát impuls k tomu, aby začali znovu na památky chodit," dodává Svoboda.

Stav tuzemských památek leží Čechům na srdci, většina z nich by přivítala víc peněz do jejich oprav a třetina návštěvníků by si přála snížení vstupného.

Podle šéfky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové památkáře překvapilo to, že asi 28 procent respondentů deklaruje zájem o památky, ale loni nenavštívili ani jedinou. A právě tuto skupinu lidí chce teď NPÚ oslovit.

Naděžda Hávová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme