Kanada 6:1 Česko

Po vedru mají opět přijít silné bouřky

Po dvoudenních vedrech mají Česko mají v pátek odpoledne opět zasáhnout silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav vydal varování, které platí od pátečního poledne až do půlnoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesky ve městě | Foto: Fotobanka stock.xchng, Stanislaw Rombel

"Očekáváme, že v pátek vyvrcholí v České republice příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Teploty budou vystupovat na 28 až 32 stupňů Celsia. Odpoledne a večer se však začnou v Čechách postupně vytvářet bouřky, které budou místy doprovázeny přívalovými srážkami, kolem 30 milimetrů za jednu až tři hodiny, ojediněle i kroupami a silným nárazovým větrem. V průběhu večera a noci na sobotu budou tyto bouřky postupovat přes východní Čechy na Moravu a do Slezska a pravděpodobně budou postupně slábnout a jejich četnost se bude snižovat," uvedl Pavel Šimandl.

Dnešní teploty mají dosáhnout až 31 stupňů, zítra dokonce až 33.Záchranáři se proto připravují na zvětšený počet zásahů.

Lidé by měli být ve vedru opatrní, v horkých dnech totiž záchranáři počítají výjezdy na stovky. Podle meteorologa Štefana Handžáka dopadá horko nejhůř na kardiaky, astmatiky, chronicky nemocné a starší lidi. "Jmenované skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotními stavu a samozřejmě doplňovat tekutiny," řekl Handžák.

Také turisté by měli pamatovat na pitný režim. Přehřátí a dehydratace totiž může způsobit selhání organismu. Lidem nad 50 let proto horská služba radí, aby nepřeceňovali své síly a neplánovali příliš dlouhé trasy.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Související příspěvky:

Meteorologové varují před vedry, důležitý je pitný režim

Andrea Švubová, Jakub Šídlo, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme