Po vstupu do EU přijde o práci 2 500 celníků

Téměř dva a půl tisíce celníků přijde do konce roku 2005 o zaměstnání. Vláda souhlasila s návrhy změn v zákonech, které přizpůsobí celní správu situaci po našem vstupu do Evropské unie. Všechny české hranice budou totiž uvnitř společenství. Část celníků ale zůstane ve státní správě, ovšem dostane jinou práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Většina současných celních úřadů se má po vstupu do unie zrušit. "Generální ředitelství cel by se mělo stát samostatným správním úřadem, který by měl zároveň zrušit asi 47 celních úřadů a 10 nových zřídit," oznámil Jindřich Marek z Úřadu vlády s tím, že asi 400 propuštěných celníků najde práci ve státní správě, například u nově zřizované finanční policie, takže jejich zkušenosti se neztratí.

Celní správě ale na druhou stranu přibudou jiné úkoly - například sběr informací o zahraničním obchodu a také kompletní správa spotřebních daní, o kterou se dosud dělila s finančními úřady. Celní správa by nově měla také dohlížet nad nelegálním zaměstnáváním cizinců a kontrolovat i dálniční poplatky. Zůstane jí i částečně výběr cla, ovšem vzhledem k naší geografické poloze téměř výhradně jen na letištích.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme