Po vstupu do unie u nás klesl počet azylantů

Počet žadatelů o azyl v Česku v loňském roce proti minulým letům klesl - byl dokonce nejnižší od roku 1999. O azyl u nás loni požádalo necelých pět a půl tisíce cizinců, to je o více než 50 procent méně než v roce 2003. Důvodem je vstup naší země do Evropské unie. Začalo totiž fungovat takzvané Dublinské středisko, které má mimo jiné zamezit tomu, aby si lidé podávali žádosti o azyl v různých státech unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci | Foto: Robert Mikoláš

Jak vysvětluje ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman, cizincům, kteří hledají útočiště v jiných zemích, se tak nevyplatí žádat o azyl v Česku, pokud by odsud chtěli zamířit dál.

"Pokud přes Českou republiku jde čečenská migrace, pak je to taková migrace, která velmi důrazně a zásadně odmítá jakýkoli kontakt s českou azylovou procedurou, protože pro další osud tohoto migranta je velmi nevýhodné, aby se té procedury dotknul jakýmkoli způsobem - to znamená žádná česká víza, žádná žádost o azyl, žádné kontakty na území z hlediska dejme tomu nelegální migrace, to znamená otisky prstů a podobně."

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme