Po vstupu u nás budou hledat práci i další občané EU

Po 1. květnu u nás občané z Evropské unie snadněji najdou práci. Lépe budou chráneni také občané ze třetích zemí. Získání nelegální práce by mělo být do budoucna mnohem složitější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Pokud 1. května přijede do Česka občan z Evropské unie může se o práci ucházet jako kterýkoli občan naší republiky. Navíc mu v tom budou pomáhat takzvaní EVRES poradci. "To jsou lidi, kteří jsou na každém pověřeném krajském úřadě práce," vysvětluje Miloš Tichý z Ministerstva práce a sociálních věcí úlohu EVRES poradců. "Pomohou tomu člověku orientovat se v nabídkách." EURES je počítačový systém zahrnující informace o všech uchazečích o práci v Evropské unii.

Pomůže při vybírání zaměstnanců i našim podnikatelům. Těm se ale asi rozmnoží kontroly z úřadů práce. Jejich úředníci budou mít totiž od září více pravomocí. "V současné době, v momentě, kdy jde Úřad práce na kontrolu, tak musí prezentovat povolení ke kontrole. A ti, kteří mají být kontrolováni, tak mnohdy jsou už někde jinde, než by si kontrola přála."

Úředníci se zaměří hlavně na nelegálně zaměstnávané cizince ze třetích zemí. Ti by tak měli mít větší ochranu než teď, "protože je tam nebezpečí, že v momentu, kdy se znelíbí zaměstnavateli, že jsou okamžitě propuštěni a to nejhorší co může nastat, že dojde k pracovnímu úrazu a nikdo se k nim nehlásí."

Zatím nikdo neví, jak se bude situace na trhu práce vyvíjet. "Mírná obava je z Polska, respektive v příhraničí s Polskem." Tichý ale dodává, že vláda má možnosti jak regulovat trh práce v případě, že se bude zaměstnanost vyvíjet špatným směrem. "Tak by mohla zavést přechodové období."

Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme