Po zemětřesení se stále neozvalo několik desítek Čechů

První čeští turisté ze Srí Lanky, kterou ničivá vlna tsunami vyvolaná nedělním zemětřesením zasáhla nejvíce, se domů vrátí zítra. Provoz na mezinárodním letišti v hlavním městě Srí Lanky Colombu není uzavřen a České aerolinie vyslaly do místa neštěstí svůj pravidelný spoj. Stále se ale nepodařilo navázat kontakt s několika desítkami českých občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky katastrofy v Thajsku | Foto: EPA

První skupina klientů se z oblasti nejvíce zasažené katastrofou vrátí zítra před 17. hodinou. Potvrdily to jak České aerolinie, tak Jan Papež, ředitel cestovní kanceláře Marco Polo, která má na ostrově 110 lidí. "Zítra přiletí první skupina pravidelnou linkou ČSA, zbytek by měl být doma pozítří," uvedl Papež.

Všichni Češi, kteří do oblasti vyjeli některou z cestovních kanceláří, jsou v pořádku. Jen jedna klientka společnosti ESO Travel utrpěla podle ředitele Tomáše Cikána na ostrově Pchi Pchi zranění, které ale není vážné. "Byla pomlácená vlnou a má naražené rameno a pohmožděnou nohu," upřesnil Cikán.

Situace v postižených pobřežních oblastech Indonésie, Malajsie, Malediv, Srí Lanky, jihovýchodní Indie a Thajska je podle českých úřadů i nadále velmi nepřehledná. Žádné oběti na životech sice zastupitelské úřady mezi českými turisty neregistrují, řada turistů však jezdí do exotických zemí na vlastní pěst.

Ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že mezi desítkami tisíc zahraničních turistů se v postižené oblasti pohybují řádově stovky Čechů. "S ohledem na obtížnost komunikace se zatím stále nepodařilo kontaktovat několik desítek českých občanů," sdělilo ministerstvo.

Česká televize s odvoláním na velvyslance v Bangkoku Jiří Šitlera uvedla, že v jižním Thajsku utrpěli tři Češi těžká zranění. V ohrožení života ale nejsou. Dalších sedm osob tam pohřešují.

Stát už rozhodl o využití dvou milionů korun na okamžitou humanitární pomoc postiženým oblastem. Součástí vládní pomoci je osmitunová zásilka balené pitné vody, kterou přepraví letadlo ČSA dnešní pravidelnou linkou do srílanské metropole Kolombo. Další letadla odletí z Prahy na Srí Lanku v úterý, ve středu i ve čtvrtek.

Letadlem, které z Ruzyně vzlétlo po 14:00, odletěli i dva lékaři a psycholog. Ministerstvo zdravotnictví bleskově vybralo specialisty na traumatické a posttraumatické stavy z pražské Všeobecné fakultní nemocnice a z Nemocnice Na Homolce. O uvolnění a rozdělení dalších osmi milionů korun na humanitární pomoc rozhodne začátkem ledna vláda.

Záchranné týmy zatím Česko neposílá, říká ředitel sekce předsedy vlády Miroslav Kostelka. "I o tom byla řeč, zatím posíláme lékaře a psychologa s každým letadlem, které tam poletí, jakmile se zjistí potřeby tam na místě, je možné vyslat i záchranné týmy," řekl Kostelka po jednání krizového štábu, které svolal premiér Gross.

Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům, aby zatím odložili cestu do oblastí zasažených zemětřesením. V případě potřeby se mohou lidé obrátit na krizové linky ministerstva na číslech 224182425, 224182237 a 224182254.

Psychologická linka funguje ode dneška na ministerstvu vnitra. Lidé mohou volat na pevnou linku 974 833 235 nebo na mobilní telefon 603 190 617. Psychologickou pomoc a radu jsou připraveni poskytnout odborníci na psychologii katastrof a telefonickou krizovou intervenci.

Pomoci zemětřesením postižené jihovýchodní Asii chtějí i některé nevládní neziskové organizace. ADRA uvolnila ze svého pohotovostního fondu částku 100.000 korun. Pro rozšíření pomoci vyhlásila organizace veřejnou sbírku, číslo účtu je 85558555/0300, variabilní symbol 777.

Společnost Člověk v tísni vyčlenila z fondu rychlé humanitární reakce základní částku 15.000 eur. Zároveň vyhlásí sbírku SOS Srí Lanka pro jeden z nejpostiženějších ostrovů; číslo konta oznámí vzápětí po udělení povolení.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme