Pobočky zahraničních vysokých škol čeká přísnější dozor

Vysokoškolské diplomy z poboček zahraničních škol, které vzdělávají studenty v Česku, musejí být kvalitní. České ministerstvo školství chce jejich úroveň v příštích letech přísněji kontrolovat. Každá zahraniční pobočka se bude muset registrovat u českého úřadu a prokázat svou kvalitu. Pokud to neudělá, hrozí jí pokuta až 15 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti na přednášce | Foto: Jihočeská univerzita

Pro studenty, kteří chtějí získat titul ze zahraniční pobočky vysoké školy je to dobrá zpráva. Budou mít jistotu, že zahraniční diplom jim bez větších obtíží uzná i české ministerstvo školství.

To chce v příštích letech zpřísnit dohled nad zahraničními školami v Česku a vyžadovat po nich, aby prokázaly svoji kvalitu, říká Jiří Nantl z ministerstva školství, který novinku ve věcném záměru vysokoškolského zákona připravuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu nového opatření pro zahraniční vysoké školy sleduje Petra Benešová

„Takto to funguje v zemích jako Slovensko nebo Maďarsko. To je povinnost instituce, která žádá o registraci, aby doložila, že ve státě původu splňuje podmínky k tomu, aby byla vysokoškolskou institucí a že tam je oprávněna poskytovat studijní program, který chce nabízet tady.“

Zahraniční pobočky by se v Česku registrovaly za určitý správní poplatek. Pokud by tak neudělaly, hrozila by jim vysoká pokuta.

„Myslíme si, že rozpětí by mělo být velmi široké od řádově statisíců po miliony nebo možná i desetimiliony,“ upřesňuje Nantl.

Ministerstvo školství se k přísnější kontrole rozhodlo poté, co musela česká akreditační komise řešit mnoho případů s nekvalitními zahraničními pobočkami, s pochybnou nebo dokonce neexistující školou. Takové případy se našly například na pobočkách ukrajinských škol. Studenti vysokoškolské diplomy dostali mnohdy ve zkrácené době a za úplatu.

„Složitosti nastávají v momentě, kdy máte po pobočky ze zemí mimo Evropskou unii, kde je často fakticky složité ověřit, jestli to, co se tady poskytuje, je skutečně v dané zemi schválená forma vysokoškolského vzdělání,“ doplňuje Jiří Nantl z ministerstva školství.

Změna má přijít do dvou let

I jedna ze slovenských poboček Vysoké školy v Sládkovičově, Joštova akademie v Brně, měla s uznáním české akreditace vysokoškolského vzdělávání problémy. Licenci od úřadu vůbec nedostala, přesto studentům jako konzultační středisko slovenské vysoké školy nabízí právnické tituly, které lze získat dálkovým studiem.

České ministerstvo ji nemůže nijak omezovat. To se má do dvou let, kdy by mohly úpravy začít platit, výrazně změnit. Podle předsedky Akreditační komise Vladimíry Dvořákové je návrh ministerstva velmi dobrý a potřebný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrole zahraničních vysokých škol v Česku mluvila v Ranním interview Radiožurnálu předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková

„Je to nesmírně důležitá věc, protože tady se získávají a jsou uznávány tituly ze zahraničních vysokých škol, aniž my bychom měli nejmenší představu o tom, v jaké kvalitě ta škola působí,“ řekla Dvořáková.

Akreditační komise totiž podle ní nemá nástroje, aby mohla zahraniční vysoké školy kontrolovat. „Má možnost kontrolovat kvalitu vysokoškolského vzdělání pouze u institucí, kterým poskytla akreditaci. To přísluší akreditační komisi té země, ze které škola pochází,“ dodala.

Kontrolu vítá i Jiří Pehe, ředitel zahraniční školy New York University v Praze. „Zpřísnění kvality těchto škol nebo to, že skutečně odpovídají mezinárodním standardům, je určitě na místě, na druhé straně si myslím, že by bylo poměrně kontraproduktivní, pokud by se z toho stala noční můra, pokud jde o byrokratické procedury,“ podotkl.

Zahraniční pobočky škol mají většinou status soukromých institucí. Podle Michala Nováka z Asociace Studentů a absolventů České republiky ale nemusejí mít vždy problémy s kvalitou vzdělávání:

„Tím, že soukromé vysoké školy jsou v podstatě firmy, tak se musí snažit více, nabídnout více lidí z praxe, nabídnout větší příležitosti, aby si měli studenti co dát do životopisu.“

V Česku fungují zahraniční pobočky například z USA, Velké Británie nebo Irska.

Lucie Maňourová, Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme