Pobyt vojenských zdravotníků v Česku projednají poslanci v úterý. Výbor doporučil jej přijmout

Sněmovní výbor pro obranu doporučil v pátek poslancům, aby schválili mandát, který umožní práci až 300 zahraničních vojenských lékařů při zvládání epidemie koronaviru v Česku. Na twitteru o tom s poděkováním informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku budou poslanci schvalovat v úterý odpoledne. Sejdou se kvůli tomu na svolané mimořádné schůzi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Metnar | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda navrhuje, aby mohlo přicestovat na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 lidí. Mohli by v České republice působit až 90 dnů.

Výbor pro obranu na mimořádném zasedání dnes ráno doporučil Sněmovně schválení mandátu, který umožní pomoc až 300 zahraničních vojenských lékařů a zdravotníků. Děkuji členům výboru za vstřícné a rychlé jednání.

08:45 – 23. 10. 2020

4 41

„Výbor pro obranu na mimořádném zasedání dnes ráno doporučil sněmovně schválení mandátu, který umožní pomoc až 300 zahraničních vojenských lékařů a zdravotníků. Děkuji členům výboru za vstřícné a rychlé jednání,“ uvedl Metnar k pátečnímu projednání ve výboru.

Do českých nemocnic přijede 28 amerických lékařů. Pomoc s velvyslancem vyjednal Hamáček

Číst článek

Na řádné schůzi se poslanci nyní scházejí vzhledem k epidemii opět v polovičním počtu. V úterý by to platit nemělo. Ke schválení pobytu cizích vojáků v Česku jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich. Návrh bude muset projednat příští týden také horní komora.

Působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků už nabídly po české žádosti Spojené státy. Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Jde o praktické lékaře se zkušenostmi s covidem-19. Dorazit by měli koncem příštího týdne, působit budou ve Vojenské ústřední nemocnici ve Střešovicích, odkud budou povoláváni k úkolům podle pokynů ministerstva zdravotnictví.

Česko nyní vyjednává o možné pomoci zdravotníků i z jiných členských zemí NATO a Evropské unie. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení v Česku působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme