Počasí v roce 2018: v Česku bylo nejtepleji za posledních téměř 60 let

Loňský rok byl v Česku nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota 9,6 stupně Celsia byla o 1,7 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Dosud nejteplejší byly roky 2014 s 2015 s průměrnou teplotou 9,4 stupně Celsia.

Tento článek je více než rok starý.

Počasí Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce, klimatické změny, globální oteplování (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Mtl341/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Kromě února a března byly všechny měsíce loňského roku teplotně nad normálem, který meteorologové počítají z let 1981 až 2010.

Česku chybí téměř čtyři roky voda, zasahuje to už i do stability systému, tvrdí autoři projektu InterSucho

Číst článek

Duben a květen byly dokonce teplotně mimořádně nadnormální a šlo o nejteplejší duben, respektive květen zaznamenaný na českém území od roku 1961. 

„Měsíce leden, červen a srpen hodnotíme pak jako silně nadnormální,“ uvedla Lenka Crhová z Českého hydrometeorologického úřadu.

Nejvyšší odchylka průměrné měsíční teploty od normálu byla loni zaznamenána právě v dubnu, a to 4,8 stupně. Teploty na některých místech Česka se už ve čtvrtém kalendářním měsíci přiblížily k tropické třicítce.

Nejvyšší teplotu za celý rok meteorologové podle dostupných údajů zaznamenali 1. srpna v Řeži u Prahy, kde tehdy rtuť vystoupala na rovných 38 stupňů.

Méně zelené, více hnědé. Porovnejte si, jak vypadá letošní a loňské léto v Česku z vesmíru

Číst článek

Naopak nejnižší teplota činila minus 28,8 stupně a byla naměřena 28. února na stanici Jelení na Karlovarsku mimo síť spravovanou Českého hydrometeorologického úřadu.

Zatímco průměrné teploty byly letos po většinu roku mimořádně vysoké, úhrn srážek značně poklesl. Po devět měsíců byl pod dlouhodobým normálem za roky 1981 až 2010.

Například v únoru a listopadu se dokonce propadl jen zhruba na třetinu dlouhodobého průměru a v dalších třech měsících byl na méně než polovině normálu.

Průměrné roční teploty na území ČR v letech 1961-2018 s proložením lineární přímky. | Zdroj: Infomet

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme