Krkonoše zasáhly silné deště. Hladiny několika řek stouply, vítr lámal stromy a zastavil lanovky

Krkonoše zasáhly velmi silné deště. Na hřebenové Luční boudě od pondělních 17.00 do úterních 10.00 napršelo 139 litrů vody na metr čtvereční. Přívaly vody vzedmuly hladiny Labe ve Špindlerově Mlýně a Úpy v Trutnově na první povodňový stupeň. Labe v stanici Labská vystoupalo na druhý povodňový stupeň. Vítr zastavil lanovky v Krkonoších a lámal stromy. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu, Povodí Labe a od provozovatelů lanovek.

Hradec Králové/Praha (Aktualizováno: 12:47 24. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled od Luční boudy na Kozí hřbety | Foto: Martin Prachař | Zdroj: Český rozhlas

Mimořádně silné srážky zaznamenala i stanice na Špindlerovce, kde od pondělního odpoledne spadlo 132 litrů vody na metr čtvereční. Na Medvědíně a Pláních nad Špindlerovým Mlýnem byly srážky na úrovni 64 listrů vody na metr čtvereční, v samotném Špindlerově Mlýně od pondělních 17.00 napršelo 53 litrů. Po úterní 10. hodině silné deště ustaly.

Konec srpna a začátek září budou chladné, objeví se přeháňky i bouřky. Teploty budou kolem 20 stupňů

Číst článek

Řeky v regionu se zvedly jen mírně, po 10.00 byly na prvním stupni povodňové aktivity Labe ve stanici Špindlerův Mlýn a Úpa v Horním Starém Městě. Na druhý stupeň vystoupalo Labe ve stanici Labská, vyplývá z informací hydrologické služby Českého hydrometeorologického ústavu.

Vodohospodáři postupně zvedli odtok z přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně z asi jednoho metru krychlového na 41 metrů krychlových. Hladina vody v přehradě byla v úterý dopoledne o pět metrů výšší než v pondělí odpoledne. Řada turistů se pak vypravila k přehradě sledovat zvýšený odtok.

Déšť doprovázel silný vítr. Hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic v okolí Špindlerova Mlýna a Mladých Buků. V centru Špindlerova Mlýna spadla velká větev na zaparkované osobní auto.

Ochlazení Evropy, zvednutí hladiny oceánu. Golfský proud zpomaluje a může se zhroutit, tvrdí studie

Číst článek

Silný vítr zastavil horní úsek kabinová lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. V provozu zůstal spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Vítr zastavil i lanovky z Janských Lázní na Černou horu a z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch. „Půjčovny koloběžek na Portáškách a ve Velké Úpě jsou dnes pro nepřízeň počasí zavřeny. Zavřen je i dětský park Kabinka a půjčovna na Černé hoře, uvedl SkiResort Černá hora - Pec.

Ve Špindlerově Mlýně vítr zastavil lanovky na Pláně a Medvědín. Pokud se zlepší počasí, mohla by se podle Skiareálu Špindlerův Mlýn dnes rozjet lanovka na Medvědín.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme