Bouřky v Česku zvedly hladiny řek. Hasiči museli evakuovat několik dětských táborů

Bouřky a intenzivní deště zvedly hladiny několika řek v Česku. Nejvážnější situace je v Plzeňském kraji na tocích v povodí Úslavy a Klabavy, kde meteorologové varovali před extrémním nebezpečím záplav. Na třetím stupni značícím stav ohrožení je také Novohradka v Luži v Pardubickém kraji. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu. Kvůli silným bouřkám je nyní bez elektřiny asi 24 tisíc domácností.

Praha (Aktualizováno: 10:24 9. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Novohradka vystoupala v Luži na Chrudimsku na třetí povodňový stupěň | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Distribuční společnost ČEZ evidovala kolem 08.00 asi 16 tisíc odběratelů bez proudu. Podle mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové je nejhorší situace na východě Čech, konkrétně v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině, bez proudu bylo v noci na 55 000 odběrných míst. Závady se ale daří postupně odstraňovat. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení.

Firma EG.D eviduje po bouřkách 8000 domácností bez proudu. Nejvíc, asi 4850, na Vysočině, největší škody jsou na Pelhřimovsku, Humpolecku a Jihlavsku. V pátek před polednem hlásila šestnáct poruch na vedení vysokého napětí.

Dvě oběti, pomoc na táborech

Hasiči k ránu evidovali v souvislosti s bouřkou na 1227 případů. Nejvíc na Vysočině, Pardubickém a Jihočeském kraji.

Pardubický kraj v noci na pátek zasáhly silné bouřky s kroupami a silným větrem. Místy při nich spadlo kolem 50 milimetrů srážek, vítr dosáhl rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nejvíce zasáhly Chrudimsko a Orlickoústecko.

Hasiči Pardubického kraje museli pomoci dětem na dvou táborech. U Divoké Orlice u Záchlumí evakuovali si 27 dětí a 8 dospělých. V Dolanech na Chrudimsku se polovina tábora, který byl poblíž řeky Novohradky, jež se dostala na třetí povodňový stupeň, ocitla pod vodou. Evakuováno bylo 36 dětí a 18 dospělých osob. Všichni byli převezeni do evakuačního centra v Luži.

Také hasiči na Vysočině také pomáhali s přesunem 40 dětí ze skautského tábora v Libici nad Doubravou do místní školy. Pro děti na tábor museli ve čtvrtek před 22:00. „Všechny děti jsou v pořádku a bez zranění,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

A evakuovat musí také dětský tábor v Křelovicích na Pelhřimovsku se 37 dětmi a 22 dospělými. Hrozí totiž vzestup hladiny a rozlití řeky.

Hasiči v Královéhradeckém kraji rovněž evakuovali dva dětské tábory. Bouře oba poničila natolik, že jejich organizátoři požádali hasiče o pomoc s evakuací dětí. Nejprve hasiči zasahovali v dětském táboře u obce Liberk, části Prorubky, na Rychnovsku a následně u Vernéřovic na Náchodsku. Dětem se nic nestalo.

Z tábora u Liberku hasiči převezli do bezpečí v kulturním domě v obci Lukavice 43 lidí. Pět jednotek hasičů evakuovalo tábor u Vernéřovic. Nejprve hasiči museli odklidit popadané stromy z příjezdové cesty k táboru. Z tábora hasiči odvezli auty a pak evakuačním autobusem 57 dětí a 30 dospělých do provizorního zázemí v základní škole v Meziměstí.

Na trati u Provodova-Šonova na Náchodsku narazil v pátek ráno nákladní vlak do stromu spadlého na trať. Nehoda se obešla bez zranění.

V Čížové na Písecku spadl ve čtvrtek strom na auto, zabil dva lidi. Nehodu u Čížové nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. Na twitteru následně policie uvedla, že zemřelí dospělí nejsou rodiči zraněných dětí. Šlo o pár, který zastavil a nabídl pomoc rodině, která se schovávala před bouří. Děti nastoupily k nim do auta, následně na auto spadl strom.

V pražské nemocnici na Vinohradech museli hasiči ve čtvrtek večer přenést pacienta na operační sál. Dešťová voda v suterénu totiž vyřadila výtahy. „Pacienta jsme přenesli tři patra přímo do rukou lékařů,“ uvedli hasiči na twitteru.

Ohrožení před povodněmi

Na Úslavě v Koterově v Plzeňském kraji platí třetí povodňový stupeň, druhý pak na Klabavě v Nové Huti. Na dalších několika místech v kraj vystoupaly hladiny řek na první povodňový stupeň: Úhlava ve Štěnovicích, Úslava v Prádle a Ždírci, Bradava v Žákavě, Klabava v Hrádku a Rokycanech, Hloubkovský potok v Rokycanech a Berounka v Liblíně.

Na třetím stupni značícím stav ohrožení je také Novohradka v Luži v Pardubickém kraji. Na druhém stupni jsou pak Novohradka v Úhřeticích a Jevíčka v Chronicích. První stupeň hlásí Loučná v Cerekvici nad Loučnou, Chrudimka v Přemilově a Třebůvka v Mezihoří.

Na prvním povodňovém stupni je také ve Středočeském Berounka ve Zbečně a Botič u Kocandy, na Vysočině Doubrava v Bílku a Svratka v Dalečíně a v Královéhradeckém kraji Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Kostelci nad Orlicí a také Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí.

Hranici prvního povodňového stupně těsně přesáhly také hladiny řek Zdobnice ve Slatině nad Zdobnicí, Kněžny v Rychnově nad Kněžnou a Divoké Orlice v Kostelci nad Orlicí v Královéhradeckém kraji. 

Vývoj situace mohou lidé sledovat také na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Výstraha před povodňovým ohrožením platí pro Plzeňsko do 08.00 a pro oblasti Blovice, Nepomuk a Rokycany do pátečního poledne, pak upozornění meteorologů zmírní na nejnižší stupeň nebezpečí na povodňovou bdělost. Ta platí do odvolání na většině území Česka.

Úslava v Koterově se na první povodňový stupeň, tedy bdělost, dostala ve čtvrtek ve 22.30, druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, tam platil od dnešních 00.50 a třetího stupně dosáhla hladina v 05.00.

Klabava v Hrádku je na druhém stupni od 04.40, o hodinu později pak i v Nové Huti. Povodňová bdělost platila kolem 06.00 na Úhlavě ve Štěnovicích, na Úslavě v Prádle a Ždírci, na Bradavě v Žákavě, na Klabavě ve stanici Rokycany - Na Pátku a na Holoubkovském potoku ve stanici Rokycany - Dvořákova.

Další bouřky odpoledne

Aktuálně se velmi silné bouřky vyskytují v Moravskoslezském kraji, postupují Bruntálskem a Krnovskem k severu. Další silné bouřky očekávají meteorologové v pátek odpoledne na východě Česka, výstraha před nimi platí od 14.00 do půlnoci pro celý Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

„Ojediněle se vyskytnou silné bouřky s přívalovými srážkami ojediněle kolem 40 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na webu hydrometeorologického ústavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme