Bez elektřiny je po bouři Sabine ještě 7500 domácností, kalamita už je jen na jihu Čech

Česko druhý den čelilo silnému větru. Kvůli bouři Sabine zůstává zhruba sedm a půl tisíce domácností bez proudu. Během dne platila pro celou republiku žlutá výstraha před větrem, která nyní trvá až do středy. Meteorologové očekávají silný vítr místy s nárazy až 90 km/h, na horách až 110 km/h. Tam se také mohou tvořit sněhové jazyky.

sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 20:31 11. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetická společnost ČEZ má bez elektřiny necelých 13 tisíc odběrných míst. Distribuční síť E.ON hlásila sedm tisíc domácností bez proudu.

5018 zásahů při bouři Sabine. Hasiči vyjížděli třicetkrát víc než v běžných dnech

Číst článek

Postupně se situace zlepšuje. Obě společnosti podle mluvčích předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti během úterý. Kalamitní stav dál platí v částech Libereckého, Královéhradeckého, Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje a také na Vysočině. Odvolán byl v Jihomoravském kraji.

Při bouři Sabine bylo zraněno několik lidí. Česko má také jednu oběť, kvůli stromu spadlému na silnici zemřel při dopravní nehodě muž na Sokolovsku. Nepřímou obětí je i řidička osobního auta, která v pondělí narazila na Olomoucku do hasičské cisterny jedoucí likvidovat následky silného větru. Bouře si v Evropě vyžádala celkem deset obětí.

Text pokračuje pod online reportáží.

Následky větru pomáhají likvidovat hasiči, kteří měli v pondělí třicetkrát více práce než v běžný den. Nejvíc výjezdů má Středočeský a Jihočeský kraj a Vysočina.

S následky větru se potýká i železniční doprava. Ráno byl provoz přerušen na dvou desítkách tratí, zejména lokálních na jihu Čech a v okolí Sázavy. Vlaky nejezdí třeba mezi Klatovy a Plzní, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi nebo Jindřichovým Hradcem a Počátky. V pondělí byl přerušen provoz na 132 tratích. Správa železnic v úterý uvedla, že po pondělním vichru obnovila provoz na drtivé většině tratí.

Silný vítr vyžaduje složité manévry a zkušenosti, nejobtížnější je start a přistání, vysvětluje pilot

Číst článek

Spadlé stromy dělají potíže i na silnicích. Dálnici D3 u Soběslavi na Táborsku na hodinu zavřel spadlý strom, do kterého narazila dvě auta. Kvůli popadaným stromům je uzavřená silnice v Libici nad Sázavou nebo mezi Chotěboří a Dolním Sokolovcem na Vysočině.

Letiště Praha v úterý eviduje kvůli silnému větru jen jeden zrušený zpáteční let do Amsterodamu. V pondělí bylo zrušeno deset letů, řekla mluvčí Kateřina Pavlíková.

Pozor i na sníh

Kromě větru se v úterý některé regiony potýkaly i se sněhem. V Krkonoších v noci na úterý napadlo asi 20 centimetrů sněhu. Sněžilo i ve vyšších polohách hradeckého kraje, kde na řadě silnic nižších tříd ráno ležela vrstva sněhu. Prudké sněžení se po sedmé hodině ranní přehnalo také přes Vysočinu.

Silný vítr zasáhl Česko už v noci na pondělí. Meteorologové naměřili náraz větru na Sněžce o rychlosti 184 kilometrů za hodinu, v polské části Sněžky v pondělí odpoledne přístroje naměřily rychlost větru v nárazech dokonce až 198 km/h. V nižších polohách místy rychlost větru v nárazech přesáhla 100 km/h. Na řadě míst způsobil silný vítr výpadky proudu a zkomplikoval dopravu.

Silnější vítr bude podle meteorologů foukat ještě v úterý. Rychlost větru má dosahovat 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu. V úterý vítr na Sněžce přesahoval 100 km/h a v nárazech až 180 km/h.

A meteorologové prodloužili žlutou výstrahu až do středečních 18.00. Přes noc na středu sice bude vítr slábnout, během středy se pak ale zase zvedne. V nárazech má mít rychlost až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí až do středy | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Anna Jadrná, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme