První sníh v Česku. V Krkonoších klesly teploty pod nulu, vítr zastavil lanovku na Sněžku

Na hřebenech Krkonoš v noci na pondělí napadl první sníh nadcházející zimy. Teploty klesly mírně pod nulu. Na Sněžce ve výšce 1603 metrů nad mořem byly minus dva stupně. Na hřebenech fouká silný vítr, který zastavil oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Vítr zastavil i lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Video Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labská bouda v Krkonoších | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Poprašek sněhu napadl kolem Luční boudy, která leží ve výšce 1410 metrů nad mořem. „Sněžit začalo v noci, nyní vane silný mrazivý vítr,“ řekla v pondělí dopoledne pracovnice recepce na Luční boudě.

Vítr v Česku měl sílu orkánu. Vyvracel stromy, desetitisíce domácností odřízl od elektřiny

Číst článek

Zářijové sněžení v Krkonoších není mimořádné. Například v roce 2013 pokryl vrchol Sněžky poprašek sněhu již 17. září.

Horská služba Krkonoše také v pondělí ráno vydala varování před silným větrem. „Na hřebenech Krkonoš fouká silný nárazový vítr až 90 kilometrů v hodině. Nad 1200 metrů nad mořem je jeden centimetr nového sněhu. Může se vyskytnout i ledovka,“ uvedla horská služby.

Na Sněžce v noci na pondělí vál dokonce vítr o síle orkánu. „Na Sněžce naměřili přes 35 metrů za sekundu, což je přes 120 kilometrů v hodině,“ popsal ráno pro Radiožurnál meteorolog Miloš Dvořák.

Meteorologové očekávají na horách v polohách nad 1000 metrů nad mořem smíšené až sněhové přeháňky i přes den a v noci na úterý. Vítr by měl postupně slábnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme