Kvůli vichru byly bez proudu statisíce domácností, na Sněžce naměřili přes 200 km/h

Česko má za sebou víkend ve znamení silného větru. Ten na horách dosahoval až síly orkánu. Na Sněžce zaznamenali meteorologové náraz o rychlosti 206 km za hodinu, přičemž hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Bez proudu se ocitly statisíce domácností. Přírodní živel lámal stromy, odnesl mimo jiné část střechy na nádraží v Olomoucí či finančního úřadu v Ostrově.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:07 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost ČEZ evidovala po ránu 240 tisíc odběrných míst bez proudu a řešila 390 poruch na vedení vysokého napětí.

Nejvíc poruch řešil ČEZ v Moravskoslezském kraji, uvedla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Ačkoliv se technikům v noci podařilo část odběratelů znovu připojit k vedení, i nadále platí kalamitní stav, který firma vyhlásil v 10 krajích.

„Děláme vše pro to, abychom opravili co nejvíce poruch, bohužel situace v terénu a orkán v plné síle nám to nedovoluje,“ uvedla Holingerová.

Česko čeká v příštích týdnech ochlazení, v noci může i mrznout

Číst článek

Dalších téměř 75 tisíc odběratelů bez proudu měla po ránu distribuční firma E.ON. Kalamitní stav vyhlásila v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Postupně se ale dařilo poruchy odstraňovat, a během dne tak situace zlepšovala. Kolem desáté hodiny dopolední bylo bez proudu asi 142 tisíc domácností.

Po celém Česku docházelo kvůli silnému větru také k problémům na železnici. „Nejhorší situace je v jižních a středních Čechách na trati z Českých Budějovic do Prahy. Současně je to také na hlavní trati do Rakouska, kde je na třech místech přerušena doprava. Je zavedena náhradní autobusová doprava, ale zatím nestačí situaci úplně vykrýt,“ popsala kolem sedmé ranní pro Radiožurnál mluvčí Gabriela Novotná mluvčí Českých drah.

Omezení na budějovické trati se týká i mezinárodních expresů, které také v určité úseku nahrazují autobusy.

Problémy hlásil už v neděli odpoledne Ostrov na Karlovarsku, kde vítr odnesl část střechy finančního úřadu. Podobnou situaci pak museli hasiči v noci na pondělí řešit na nádraží v Olomouci. Utrhla se tam větší část střechy z drážního objektu, která spadla do kolejiště.

Poryv větru pak také strhl celou střechu z budovy domova mládeže střední průmyslové školy v Havlíčkově ulici v České Lípě. „Hasiči střechu zajistili a evakuovali z budovy celkem 36 dětí, které následně převezli do Zákup do náhradního ubytování, řekl Daniel Mlčoch z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. 

Vítr už pozvolna slábne. Výstraha před větrným počasím s vysokým stupněm nebezpečí ale platilo do devíti ráno. Lidé by ale stále měli být opatrní zejména v parcích, kde mohou dál padat větve, nebo i stromy.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme