Meteorologové zpřísnili výstrahu. V bouřkách může spadnout až 80 milimetrů srážek, hrozí povodně

V bouřkách na jihu Česka může v neděli odpoledne a v noci na pondělí spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne síly vichřice. Bouře hrozí v celé zemi a mohou se objevit také povodně. Vyplývá to z nedělní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky se mohou objevit i v pondělí a noci na úterý. Výstraha před záplavami tak platí ve většině Česka až do úterního poledne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře hrozí v celé zemi a mohou se objevit také povodně | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Původně ČHMÚ předpokládal, že v neděli v bouřkách naprší nejvýše 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční. V neděli ale výstrahu zpřísnil. V celé zemi hrozí od nedělních 15.00 do pondělních 3.00 přívalové deště s až 60 milimetry srážek, a v části Jihočeského a Jihomoravské kraje a Vysočiny dokonce až 80 milimetry.

Přívalové deště, krupobití a vítr. O víkendu zasáhnou Česko další silné bouře

Číst článek

Ve zmíněných regionech na jihu se může objevit i silnější vítr – o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, zatímco ve zbytku republiky bude mít zřejmě rychlost do 70 kilometrů za hodinu.

V celém Česku se při bouřkách mohou vyskytnout i kroupy a blesky. Lidé by si měli podle meteorologů dát pozor na zaplavení sklepů či podjezdů, podemletí silnic a na pády větví a stromů.

Další silné bouřky s krupobitím se mohou objevit v celém Česku také od pondělních 12.00 do úterních 3.00. Zvláště silné budou opět na jihu země, kde může spadnout až 50 milimetrů srážek a vítr bude mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu.

Hrozící záplavy

Na většině území hrozí od nedělního večera až do úterního poledne kvůli opakujícím se bouřkám záplavy. Výjimkou jsou jen kraje na východě země – většina Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, část Olomouckého a celý Zlínský kraj.

Největší nebezpečí záplav bude v Plzeňském kraji, kde mohou hladiny řek vystoupat v noci na pondělí a v pondělí ráno na druhý i třetí stupeň povodňové aktivity ze tří. V ostatních regionech se mohou řeky podle ČHMÚ dostat na nejnižší, první stupeň, i když nelze vyloučit i nárůst hladin na druhý.

Byla upřesněná výstraha na velmi silné bouřky (celá ČR) a povodňovou pohotovost.
Výstrahy se mohou upřesňovat, sledujte chmi.cz, nebo mobilní aplikaci ČHMÚ.

12:04 – 25. 07. 2021

4 51

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme