Přerušený provoz na 30 tratích i na dálnici D1. Přes Česko přešly silné bouřky, zasáhly většinu země

Česko zasáhly silné bouřky. Doprovázelo je krupobití, vydatný déšť a silný vítr. Hasiči hlásili desítky zásahů, nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. Ty zastavily provoz na více než dvě hodiny i na dálnici D1. Vlaky nejezdily asi na 30 tratích. Některé toky vystoupaly na první povodňový stupeň. Na druhý stupeň ze tří se dostala Klabava na Plzeňsku.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 6:43 30. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči při výjezdech nejčastěji řeší popadané stromy | Foto: Hasiči Praha - Twitter

Bouřky postupovaly k severovýchodu republiky z Německa. Meteorologové varovali před nárazy větru většinou od 90 do 110 km/h. Bouřky podle nich mohly být lokálně doprovázeny i přívalovými srážkami a kroupami.

Postupovaly přes jihozápad Čech, dále střední Čechy, Prahu, Vysočinu a jihozápad Moravy a severovýchod Čech. Přerušily provoz vlaků asi na třech desítkách tratí. Problémy byly hlavně v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském i Středočeském kraji či na Vysočině.

„Aktuálně je zastaven provoz na dvacítce tratí, především z důvodu nepříznivého počasí, pádu stromů do kolejiště, výpadku napájení trakčního vedení či poruch traťového či staničního zabezpečovacího zařízení,“ popsala situaci krátce před 22.00 mluvčí Správy železnic Kateřina Šubová. Později se objevovaly problémy i na dalších úsecích. Po 23.30 byl podle údajů na webu Správy železnic provoz omezen asi na třicítce tratí.

„Nárazy větru můžou poškodit lesní porosty nebo způsobit i škody na budovách. Nárazy větru se můžou soustředit po celé linii bouřek tak, jak budou procházet naším územím – a ty bouřky projdou takřka celým územím České republiky,“ varoval ve vysílání Radiožurnálu Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu.

Silné bouřky dorazily do Středočeského kraje dnes po 21. hodině.
Operační středisko a profesionální i dobrovolní hasiči aktuálně řeší 85 především spadlých stromů (nejvíce prozatím na Příbramsku, Rakovnicku a Berounsku).
Bouřky krajem postupují k severovýchodu. twitter.com/CHMUCHMI/statu…

21:58 – 29. 06. 2021

4 20

Šedesát výjezdů za hodinu

Do 23. hodiny zasahovali pražští hasiči u 35 případů v souvislosti se silným deštěm. „Jedná se o popadané stromy, v některých případech jsme čerpali vodu ze sklepů,“ uvedli na twitteru.

Česko zasáhly velmi silné bouřky. Postupují od Šumavy k severovýchodu republiky

Číst článek

Šest desítek zásahů měli jihočeští hasiči v úterý večer kvůli bouřce za jednu hodinu. Mezi 20.00 a 21.00 nejčastěji odstraňovali popadané stromy, řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Bouřka také na několika místech v kraji způsobila omezení železniční dopravy.

„Bouřka jde od západu na východ. Nejvíce zásahů jsme měli nejdříve na Českokrumlovsku a Prachaticku. Pak se postupně přidalo Českobudějovicko, Písecko a Strakonicko,“ uvedla Matějů. Kvůli silné bouřce například v úterý večer předčasně skončil koncert skupiny Chinaski v českobudějovickém letním kině.

Silný vítr polámal stromy, které popadaly na železnici. Kvůli tomu nejezdí vlaky mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi, Protivínem a Putimí, Kamenným Újezdem a Horním Dvořištěm, nebo Rybníkem a Lipnem nad Vltavou.

Vysočina

Na Vysočině popadaly při bouřce stromy na dálnici D1 i na další vozovky v celém kraji. Na D1 se kvůli tomu kolem 22.00 zastavil provoz mezi 128. a 129. kilometrem v obou směrech. Provoz na dálnici se zastavil konkrétně mezi exity 134 Měřín na Žďársku a 119 Velký Beranov na Jihlavsku. Plně obnoven byl krátce po půlnoci.

Hasiče na Vysočině začalo odstraňování vyvrácených stromů zaměstnávat okolo 21.30. Na svém webu zatím píší o několika desítkách výjezdů.

Plzeňský kraj

Četné výjezdy měli za úterní večer kvůli silnému větru a bouři také hasiči v Plzeňském kraji. Podle webu zaznamenávajícího jejich ukončené zásahy začali do terénu vyjíždět zhruba po 19.15, za tři hodiny ukončili 92 výjezdů z kategorie technických zásahů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy.

VYSOČINA - Popadané stromy vlivem silného větru a bouřky zastavily ve 22:00 hodin provoz na dálnici D1, a to mezi 128. a 129. km v obou směrech. Při jízdě Vysočinou proto dbejte zvýšené opatrnosti. #policievys

22:19 – 29. 06. 2021

12 97

Nejvíce výjezdů si připsali hasiči na Klatovsku zejména na Šumavě, dále na Domažlicku a Tachovsku. V Klatovech také čerpali vodu.

„Silný vítr, který bouři provázel, kácel stromy na elektrické vedení. Energetici nyní evidují v kraji dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ řekla k aktuální situaci mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Povodňový stupeň

Večerní bouřky zvedly hladiny několika toků v Česku na povodňové stupně. Na druhý stupeň ze tří, tedy povodňovou pohotovost, se dostala Klabava na Plzeňsku.

Na třech dalších místech v Plzeňském kraji, Praze a Jesenici u Prahy byly toky podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu kolem 22.30 na nejnižším, prvním stupni, což je povodňová bdělost.

Klabava v Nové Huti na Plzeňsku už ve 21.30 vystoupala na první povodňový stupeň a po 22.00 na druhý. Kolem 22.30 hladina stále stoupala. Na Plzeňsku dosáhla kolem 22.00 prvního povodňového stupně také Úslava v Prádle.

Později, před 22.30, se s postupem bouřek Českem k severovýchodu dostala na první povodňový stupeň rovněž hladina Botiče v pražských Nuslích. Na stejném stupni byl Botič i v Jesenici u Prahy.

Před 23.00 už hladiny toků začaly  postupně klesaly. Klabava se dostala zpět na první povodňový stupeň. Také hladina Botiče v pražských Nuslích kolem 23.00 klesla. Hladiny Botiče v Jesenici a Úslavy v Prádle před 23.30 stagnovaly. Dále se tak držely na prvním povodňovém stupni.

aur, Kristina Kouklová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme