Popadané stromy, zatopené sklepy. Vydatný déšť a silný vítr zaměstnaly hasiče v Moravskoslezském kraji

Desítky výjezdů kvůli vytrvalému dešti a silnému větru zaznamenali hasiči v Moravskoslezském kraji ve středu a noci na dnešek. Museli odstraňovat spadlé stromy a větve. Na několika místech také odčerpávali vodu ze sklepů. Řekl to mluvčí hasičů Petr Kůdela. Některé toky v kraji také dosáhly nejnižšího stupně povodňové aktivity, tedy povodňové bdělosti.

Ostrava (Aktualizováno: 6:55 19. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Moravskoslezském kraji padaly stromy a stouply hladiny toků. Na snímku jsou popadané topoly na silnici v obci Jistebník. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Po čtvrteční páté hodině ranní byly na stupni povodňové bdělosti čtyři toky na Frýdeckomístecku – Ropičanka v obci Řeka, Lučina u Domaslavic, Čeladenka v Čeladné a Morávka ve Vyšních Lhotách. Výše ale hladiny nevystoupaly a v současnosti již stagnovaly, nebo klesaly. Kolem 06.00 vystoupala na první povodňový stupeň také řeka Olše v Českém Těšíně, kde se na rozdíl od ostatních zmíněných toků hladina i průtok vody do 06.30 zatím dále zvedaly.

Hasiči hlavně odstraňovali nebezpečné a spadlé stromy a silné větve. „Také jsme čerpali vodu ze zatopených domů a sklepů,“ řekl mluvčí hasičů. Museli rovněž čistit ucpané kanály, kvůli kterým byly místy zatopeny silnice. Více než polovina zásahů připadla na okres Frýdek-Místek. Pády stromů zatím nezpůsobily větší škody, v několika případech se ale opřely o elektrické vedení.

Na silnici mezi Jistebníkem a Studénkou zasahovala jednotka HZS MSK ze stanice Bílovec a jednotka SDH Jistebník. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Na Novojičínsku hasiči likvidovali tři menší topoly, průměr 20 centimetrů, které zatarasily silnici mezi Jistebníkem a Studénkou, a to pomocí motorové pily,“ uvedl mluvčí Kůdela.

Například v ostravské Horní Lhotě hasiči ve středu po poledni odstraňovali dvě nebezpečné vrby. Dvě jednotky hasičů zase vytahovaly osobní automobil Audi, který skončil v zatopeném podjezdu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Hasiči vozidlo vyprostili navijákem z cisterny. Pak začali vodu z podjezdu odčerpávat.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme