Českem se prohnaly bouřky, stále platí varování před silným větrem. Na horách má sněžilo

Část republiky v pondělí zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami. Bouře s větrem o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu odpoledne postupovaly na jihu Čech přes Šumavu a do 22.00 zasáhnou ještě Jihomoravský, Pardubický a Olomoucký kraj. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav. Meteorologové také prodloužili výstrahu před silným větrem pro téměř celou republiku až do úterních 2.00 a výstrahu před sněžením do úterních 8.00.

Praha (Aktualizováno: 19:27 11. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, mračno | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Už v neděli meteorologové varovali, že většinu Česka zasáhne silný vítr o rychlosti v nárazech až přes 70 kilometrů za hodinu. V pondělí rozšířili výstrahu i na Prahu a Středočeský kraj, takže nyní zahrnuje téměř všechny regiony kromě Karlovarského a Plzeňského kraje a malé části severních Čech. Ve vyšších polohách, zejména na horách v severní polovině republiky, také napadne do úterního rána až 15 centimetrů nového sněhu.

Český hydrometeorologický ústav také varoval před silnými bouřkami. Nejprve zasáhly odpoledne Jihočeský kraj a Vysočinu, a následně postupovaly dál na severovýchod.

„Při postupu přes Pardubický kraj dále k severovýchodu budou bouřky slábnout," oznámili pracovníci ústavu. 

Vítr zaměstnal hasiče

Silný vítr dělal starosti hasičům, kteří museli vyjíždět třeba k popadaným stromům. V Libereckém kraji stromy, kvůli vydatnému dešti voda zatopila několik sklepů. Poškozeno je také několik střech, nápor větru nevydržel odběrný stan u nemocnice v České Lípě a na jednu silnici popadaly kameny. Do 20.00 měli hasiči už 80 výjezdů.

„Zatím je to hlášeno bez zranění,“ řekla večer krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Řada silnic je částečně nebo úplně neprůjezdná kvůli popadaným stromům, odpoledne zastavil silný vítr i provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci.

Zemědělské sucho se rozšířilo na téměř celé území země, deště pomohou hlavně Čechám

Číst článek

V Ústeckém kraji hasičské jednotky od 15.00 do 20.00 vyjely k 42 událostem. Většinou šlo o polámané stromy nebo větve. Nejvíce práce měli zatím hasiči na Teplicku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

„V okresu Teplice odstraňovali hasiči spadlé stromy na 18 místech. V okolí Krupky, Oseka, Novosedlic, Proboštova, Modlan a Sobědruh,“ uvedl Marvan. V Sobědruhách shrnul vítr část plechové střechy na rodinném domu. Ve Vrchoslavi v Krupce utrhl vítr plechy na střeše.

V Pardubickém kraji vyjížděli hasiči do 21.00 k několika desítkám zásahů. Museli hlavně odstraňovat spadlé stromy ze silnice. Postiženo bylo hlavně Orlickoústecko.

Stromy odklízeli hasiči například v Mladkově, Horní Dobrouči, Nekoři nebo Výprachticích v okrese Ústí nad Orlicí. Podobné zásahy měi rovněž v Trhové Kamenici na Chrudimsku nebo Horních Ředicích na Pardubicku. Celkem museli vyjíždět na zhruba tři desítky míst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme