Popadané stromy a zatopené sklepy. Hasiči kvůli silným bouřkám zasahovali po celé republice

Hasiči vyjeli během sobotního odpoledne, kdy Česko zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými dešti s kroupami, k téměř 500 případů. Nejčastěji odčerpávali vodu ze sklepů a popadané stromy. Nejvíce práce zatím měli ve Zlínském kraji, dále na jihu Moravy, v Pardubickém kraji či v Praze a středních Čechách. O počtu výjezdů hasiči informovali v sobotu večer na twitteru.

Praha (Aktualizováno: 22:10 13. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na východě a severovýchodě našeho území se mohou vyskytovat i velmi silné bouřky, v nichž může za krátkou dobu napršet i kolem 50 mm srážek. V noci na zítřek bude bouřková činnost přechodně slábnout, ale během neděle se bouřky vyskytnou na většině území,“ popsala Radiožurnálu Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové kvůli silným bouřkám zvyšují stupeň nebezpečí. Hrozí výpadky elektřiny

Číst článek

Největší nárůst událostí způsobených bouřkou hasiči zaznamenali v sobotu mezi 17.00 a 19.00, kdy počet stoupl ze 150 na téměř 400.

Silné bouřky zasáhly v sobotu odpoledne Zlínský kraj, především oblast Valašských Klobouk. Hasiči v postižených místech čerpali vodu ze sklepů a řešili ucpané kanalizace. Zasahovali také ve Štítné nad Vláří či ve Zlíně, řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. V sobotu měli na kontě hasiči do čtyř desítek výjezdů.

„Zasažena je především oblast Kloboucka, v terénu zasahují především dobrovolní hasiči. Vesměs se jedná o vyplavené kanály. Zatím to není žádná velká kalamita. Co mám informace, jde hlavně o sklepy či garážové prostory, nejedná se o vnitřní prostory domů,“ uvedla mluvčí hasičů.

Vylité koupaliště

Podle informací hasičů se například ve Valašských Kloboukách vylilo po silných bouřkách koupaliště, v obci čerpali hasiči v některých domech vodu ze sklepů, kam se valila z kanalizace. Hasiči zasahovali i v nedalekém Potči, kde se voda dostala do sklepa hostince.

Vodu se sklepů museli hasiči odčerpávat také na Liberecku a Jablonecku. Vyjeli k několika událostem včetně popadaných stromů. Podle mluvčího krajských hasičů Jana Přerovského byla ale situace relativně klidná.

Až 27 stupňů Celsia, meteorologové očekávají příští týden teplé počasí i bouřky se silnými dešti

Číst článek

Desítky hasičských zásahů si pak bouřka vyžádala v Praze. Hasiči odklízeli větrem shozené stromy, čerpali vodu ze sklepů a vyprošťovali auta uvízlá v zatopených podjezdech. Nejvíce výjezdů evidovali v Praze 4. Český hydrometeorologický ústav na twitteru uvedl, že stanice v Libuši naměřila za půl hodiny 33 litrů srážek na metr čtvereční.

Bouřka podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky do metropole přišla od jihovýchodu. „Asi 95 procent událostí bylo v Písnici, Braníku, Libuši, Lhotce a pak něco málo v Nuslích nebo na Vinohradech,“ řekl.

Voda podle něj zatopila například některé komunikace v Libuši, někde uvízla osobní auta. Ve Lhotce hasiči odstraňovali třeba vyvrácený strom, který se opřel o sousední dům v ulici Na Větrově. Spadlých stromů odklízeli nejméně desítku.

Nejméně deset bylo také zatopených sklepů. Do suterénu se voda dostala třeba na dětském oddělení a rentgenovém oddělení v Thomayerově nemocnici. Hasiči použili plovoucí čerpadla. „Vodu odčerpávaly postupně tři profesionální a jedna dobrovolná jednotka,“ uvedl mluvčí.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali v souvislosti s bouřkami na 50 místech, uvedli v sobotu večer na svém twitteru. Opět se jednalo o zatopené sklepy a popadané stromy.

V obci Borovnice na Žďársku se večer hladina Svratky dostala na třetí povodňový stupeň, tedy na stav ohrožení. Podle starosty Edvarda Holeše je řeka rozlitá na loukách a ohrožený je jeden z obytných domů, situaci kontrolují hasiči.

dto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme