Východ Česka mohou zasáhnout velmi silné bouřky, výstraha platí do úterního večera

Až do úterního večera hrozí v Česku silné bouřky, východ mohou zasáhnout více. Ojediněle může napršet až 70 litrů vody na metr čtvereční a mohou stoupnout hladiny menších toků. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, déšť, ilustrační foto

Česko mohou v úterý zasáhnout silné bouře | Foto: René Volfík | Zdroj: René Volfík

Předchozí bouřková výstraha platila pro východní Čechy, Moravu a Slezsko do úterních 08.00. Úterní aktualizovaná výstraha prodlužuje platnost minulé výstrahy do večera a zvyšuje stupeň nebezpečí i na velmi silné bouřky pro Vysočinu, část východních Čech, Moravu a Slezsko, uvedl meteorolog Štefan Handžák. Silné bouřky hrozí v Jihočeském kraji.

V bouřkách může za krátkou dobu napršet až kolem 50 milimetrů srážek. "V kombinaci s deštěm, do kterého budou bouřky postupně přecházet, může spadnout ojediněle až 70 mm. Ojediněle může docházet k prudkým vzestupům hladin menších toků," doplnil Handžák.

Česko opět zasáhly bouřky. Silný vítr strhával střechy, v Ostravě museli přerušit festival

Číst článek

Přívalový déšť může zatopit sklepy a podjezdy, nebezpečí mohou představovat kroupy a blesky a také padající větve stromů polámané nárazovým větrem. Opatrní by podle ČHMÚ měli být řidiči.

V místech velmi silných bouřek se malé toky nebo suchá koryta mohou rozvodnit i velmi rychle, hrozí podemletí komunikací. Nárazy větru mohou i vyvracet stromy. Lidé by neměli vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě, uvedl ČHMÚ.

Silné bouřky působící škody zasáhly Česko naposledy v pátek, tehdy také ve východní části území. Tisíce domácností přechodně připravily o dodávky elektřiny, organizátoři museli kvůli počasí dočasně přerušit festival taneční hudby Beats for Love v Ostravě. Vítr místy lámal stromy a strhával části střech, škody byly také po kroupách. Pravděpodobně úder blesku způsobil v pátek před půlnocí požár střechy domu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme