Česko zasáhly bouřky a přívalové deště. Padaly stromy, tisíce domácností jsou bez elektřiny

V noci na úterý do Česka přišly přes západní Bavorsko bouřky. Silné přívalové srážky s úhrnem 50 mm za hodinu zasáhly zejména jihozápad země. Hasiči ve středních Čechách vyjížděli kvůli silným bouřkám zatím asi k desítce případů. Většinou pomáhali nad ránem odklízet popadané stromy. Kvůli silným bouřkám a dešti je bez elektrického proudu na Klatovsku a Benešovsku aktuálně zhruba 3700 domácností. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí společnosti ČEZ.

Praha (Aktualizováno: 7:58 22. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úterý a ve středu očekává Český hydrometeorologický ústav intenzivní srážky | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

„Jedná se v Plzeňském kraji o okres Klatovy, ve středních Čechách potom na Benešovsku. V terénu pracujeme na obnovení dodávek elektřiny, předpoklad je v dopoledních hodinách – kolem deváté desáté hodiny,“ komentovala mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Problém s dodávkami elektrického proudu má také společnost EG.D ze skupiny E.ON. Kvůli poruchám na vedení bylo bez proudu zhruba 9000 tisíc domácností.

Zaplavená garáž, popadané stromy i ulítlý altánek. Hasiči na Moravě a Vysočině měli stovky výjezdů

Číst článek

„Nové poruchy postupně vymezujeme, dohledáváme a pracujeme na jejich odstranění. V Jihomoravském kraji je omezeno zhruba 4800 odběratelů. Složitá situace zůstává na Hodonínsku, kde bouřky způsobily výpadky už v pondělí večer,“ uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák pro ČTK.

Na Vysočině firma eviduje pět poruch na vedení vysokého napětí a omezeno je zhruba 600 domácností na Jihlavsku. Ve Zlínském kraji zaznamenala jednu poruchu na vedení vysokého napětí a zhruba 1600 domácností bez dodávek elektrické energie. V Jihočeském kraji je aktuálně šest poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 2000 odběratelů bez dodávek elektrické energie kolem Vyššího Brodu, Olšiny a Chyšek.

Spadlé stromy

V důsledku bouřek vyjížděli hasiči k prvnímu popadanému stromu už v pět hodin ráno, sdělila Mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová Radiožurnálu. Výstraha meteorologů platí kvůli silným bouřkám až do úterních devíti hodin. Hlavně v západní polovině země se můžou přidat i přívalové srážky, kroupy a silný vítr.

Hasiči zasahovali také kvůli požárům, které ovšem nesouviseli s vydanou meteorologickou výstrahou.

Nejintenzivnější deště zasáhly Železnou Rudu, kde byl úhrn srážek 56 mm za hodinu. Silně pršelo také v obci Prášily, úhrnem 48 mm za hodinu. Během úterního dopoledne očekává Český hydrometeorologický ústav, že bude déšť slábnout, částečně by se také mohla protrhat oblačnost.

Odpoledne se nepříznivé počasí přesune na sever Moravy a Slezsko. Intenzivní bouřky se zde dají předpokládat v noci na středu, nevyhnou se ani v úterý zasaženým jižním Čechám.

aku, aur, mav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme