Na západě Čech naměřili teploty pod minus 20. Z neděle na pondělí platí výstraha před silnými mrazy

Na západě Čech klesly v neděli nad ránem teploty na některých místech i pod minus 20 stupňů Celsia. Mrzlo hlavně v Podkrušnohoří, například na Rolavě na Karlovarsku nebo v Jelení klesly ráno teploty i k minus 22 stupňům, vyplývá z aktuálních údajů Českého meteorologického ústavu. Meteorologové také vydali výstrahu na silné a velmi silné mrazy.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedělní teploty v Česku klesaly místy i pod minus 20 stupňů Celsia (ilustrační foto) | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Na západě Čech trvají silné mrazy už druhý den. V sobotu bylo na horách okolo minus deseti stupňů a v noci na neděli se i díky vyjasnění teploty propadly ještě výrazněji.

Pod minus 15 stupňů klesly teploty například na Šindelové na Sokolovsku nebo v Perninku. Mrazivo bylo ale i v Plzeňském kraji v Konstantinových Lázních na Tachovsku, kde nad ránem teplota klesla pod minus 15 stupňů.

V šumavské části Plzeňského kraje až tak mrazivo nebylo a teploty se pohybovaly mezi minus pěti až deseti stupni. V Plzni pak i ráno bylo jen okolo minus pěti stupňů Celsia.

Výstraha

Meteorologové také vydali výstrahu na silné a velmi silné mrazy, která platí z neděle na pondělí. Teplota může klesnout až pod minus 18 °C. Malé děti, starší a nemocní občané by neměli vycházet ven. Mohou nastat možné poruchy v energetice a zásobování, zejména pitnou vodou.

Vysoký stupeň nebezpečí, tedy oranžová výstraha, platí pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Nízký stupeň nebezpečí, tedy žlutá výstraha pak pro Kraj Vysočina a Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj. A také pro části Jihočeského a Libereckého kraje.

Podrobnosti o výstraze najdete také na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí

V pondělí bude zpočátku jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností. Ojediněle se objeví mrznoucí mlhy. Od západu ale začne postupně přibývat oblačnost a postupně může na většině území i sněžit. Srážky ale budou postupně ubývat.

Nejnižší noční teploty budou z neděle na pondělí -10 až -15 °C, na východě místy kolem -18 °C. Nejvyšší denní teploty budou v pondělí -7 až -3 °C, v jihozápadní polovině území -3 až +1 °C.

Loni byl podle Klementina pátý nejteplejší rok za 246 let. Průměrná teplota v Praze dosáhla 12,3 stupně

Číst článek

V úterý bude zataženo až oblačno. Ojediněle, na severovýchodě zpočátku místy bude slabě sněžit. Odpoledne a večer od západu už bude na většině území sněžit. Zejména v západní polovině Čech ale bude přecházet do deště se sněhem. Ojediněle se objeví i mrznoucí srážky. Opatrní by měli být chodci i řidiči. Ojediněle se bude tvořit slabá ledovky, večer i náledí. A ojediněle se objeví mlhy, i mrznoucí.

Nejnižší noční teploty z pondělí na úterý budou -1 až -5 °C, na severovýchodě kolem -7 °C. Nejvyšší denní teploty budou v úterý -3 až +1 °C, v jihozápadní polovině Čech až +3 °C.

Ve středu bude zataženo až oblačno, ojediněle se objeví mrholení. Na severovýchodě pak bude zpočátku místy déšť se sněhem. Ojediněle i mrznoucí srážky. Od jihozápadu bude postupně oblačnost ubývat. Opatrní by opět měli být chodci i řidiči. Ojediněle se bude tvořit slabá ledovky, večer i náledí. A ojediněle se objeví mlhy, i mrznoucí.

Nejnižší noční teploty budou z úterý na středu +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty budou ve středu 2 až 6 °C, v severovýchodní polovině území místy kolem 0 °C.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme