Do čtvrtka hrozí ve vyšších polohách Česka sněhové jazyky a závěje, v pondělí bude foukat silný vítr

Ve vyšších polohách Česka hrozí od pondělí do čtvrtka tvorba sněhových jazyků, někde i závějí. V pondělí a v úterý ráno pak bude na většině území foukat silný vítr. V nárazech může dosáhnout až 70 kilometrů v hodině, na horách i více. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zima na horách, ilustrační foto

Na horách hrozí sněhové jazyky, bude foukat i silný vítr (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Varování před silným větrem platí od pondělních 06.00 do úterních 08.00 pro téměř celé území Česka s výjimkou části severovýchodních Čech a jižní a východní Moravy. Na horách mohou být nárazy až 110 kilometrů v hodině.

„Vítr se bude postupně stáčet na severozápadní a během úterního dopoledne bude přechodně slábnout,“ uvedli meteorologové. Upozornili, že i od úterního do čtvrtečního večera mohou být nárazy větru opět silnější, výstrahu případně vydají v dalších dnech.

Ke konci týdne by mělo sněžit. Na horách se očekává až deset centimetrů nového sněhu

Číst článek

„Chladnější a vlhčí severozápadní proudění přinese zejména na hory novou sněhovou pokrývku, v kombinaci s čerstvým větrem se tak budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Výstraha před nimi platí pro polohy od 600 metrů nad mořem od pondělního poledne do úterního večera.

„V Jizerských horách a Krkonoších, kde očekáváme nejvíce sněhu, se budou v polohách nad 800 metrů tvořit i závěje,“ dodali meteorologové. Výstraha před závějemi je s vysokým stupněm nebezpečí.

Opatrní by měli být řidiči, některé vozovky mohou být kvůli sněhu nesjízdné. Na horách hrozí komplikace se zásobováním či zdravotnickými službami. Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné. Je potřeba dodržovat pokyny horské služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme