Bílé Vánoce zřejmě jen na horách. O svátcích bude v Česku nad nulou, na Silvestra se ochladí

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Třeba v Praze a části jižních a západních Čech bude na Štědrý den s velkou pravděpodobností víc než plus pět stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, a dalších údajů na webu ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O Vánocích bude nad nulou, na Silvestra se ochladí | Foto: Anna Kottová

Právě týden od 24. do 30. prosince bude podle meteorologů nejteplejším z příštích čtyř týdnů. Týdenní průměr nejvyšších denních teplot bude v době vánočních svátků dosahovat až plus dvou stupňů Celsia.

Přímo na Štědrý den je podle ústavu na většině území republiky jen velmi malá pravděpodobnost, že rtuť teploměru klesne pod nulu. Nízké jsou i šance, že bude 24. prosince sněžit. Pro téměř celé Česko je pravděpodobnost sněžení do 50 procent.

Vánoce budou podle meteorologů ,na blátě‘, prosincové denní teploty budou kolísat kolem dvou stupňů

Číst článek

„O vánočních svátcích se bude oteplovat, a to zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. V Čechách by měly být Vánoce spíše teplejší, v nižších a středních polohách se pravděpodobně sníh neudrží. Na Moravě a ve Slezsku je šance na bílé Vánoce trochu větší,“ upřesnil pro Radiožurnál meteorolog Pavel Šimandl.

Větší naději na chladnější počasí a sníh mají jen některé horské oblasti. Více než poloviční je pravděpodobnost nízkých teplot a sněžení o Štědrém dnu na Českomoravské vrchovině, Jeseníkách a části Krkonoš.

Na horách by měl sníh do vánočních svátků vydržet. Kvůli celkovému oteplení ale pravděpodobně nebude sníh na sjezdovkách v nejlepší kvalitě.

Oteplit by se mělo již během příštího týdne. Zatímco v posledních dnech se teploty v Česku pohybovaly pod nulou, v pondělí již mohou vystoupat na plus dva stupně a koncem příštího týdne na plus čtyři stupně. V Čechách může být na konci týdne dokonce až plus sedm stupňů Celsia.

Od Silvestra se ale zase nejspíš výrazně ochladí. Týden od 31. prosince do 6. ledna bude podle Českého hydrometeorologického ústavu nejchladnějším z příštích čtyř týdnů. Týdenní průměr denních teplot odhadují meteorologové na nulu a průměr nočních teplot bude kolem minus šesti stupňů.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme