Déšť ve Zlínském kraji rozvodnil řeky. Vsetínská Bečva dosáhla druhého povodňového stupně

Meteorologové v pondělí varovali před silným deštěm na východě republiky. Noční vydatné srážky z neděle na pondělí pak rozvodnily některé řeky. Nejhorší situace byla na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, kde platil druhý stupeň povodňové aktivity. Meteorologové dokonce očekávali třetí povodňový stupeň, voda pak ale v daném místě klesla.

Zlín (Aktualizováno: 14:13 9. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Anna Kottová

Výstraha meteorologů před vydatným deštěm platila do pondělních 13.00 pro Olomoucký, Moravskoslezský a část Zlínského kraje.

Česko letos čeká babí léto, druhý týden v září má být ale deštivý

Číst článek

Co při silném dešti podle meteorologů hrozilo? „Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko akvaplaningu,“ stálo na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

„Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ varovali meteorologové.

Na východě Česka pak také stouply hladiny některých toků. Vydatné srážky zvedly Vsetínskou Bečvu ve Velkých Karlovicích ve Zlínském kraji, která hlásila dokonce druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.

Meteorologové vydali výstrahu od 7.00 do 9.00 před třetím povodňovým stupněm, tedy ohrožení. Voda ale nakonec tak vysoko nevystoupala a postupně začala klesat. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře je momentálně situace na místě bezpečná. „Řeka je stále ve svém korytě, nedochází k ohrožení zdraví ani majetku lidí, alespoň tedy ne vodou z řeky,“ řekl před devátou hodinou ranní.

V případě dosažení třetího stupně povodňové aktivity může voda podle meteorologů zaplavit níže položené obydlené oblasti a silnice, v podmáčené půdě by mohly padat stromy. Některé mosty a silnice mohou být uzavřeny. Lidé by měli parkovat auta na výše položených místech a vyvarovat se pohybu v korytě řeky.

Druhý stupeň povodňové aktivity platil na Vsetínsku také pod vodní nádrží Horní Bečva na Rožnovské Bečvě. „Je způsobený uměle. Vypouštíme z vodní nádrže takzvaný neškodný průtok, který nezpůsobuje žádné ohrožení. Uvolňujeme prostory v nádrži, abychom byli v případě pokračujících srážek schopni transformovat další zvýšené průtoky na Rožnovské Bečvě, uvedl Chmelař.

Na druhý povodňový stupeň vystoupala také Bystřička nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku ve Zlínském kraji. A Bystřička pod touto hlásila během dne první povodňový stupeň, tedy bdělost.

Podle Chmelaře v tomto případě nepředstavoval zvýšený průtok žádné riziko pro obyvatele a jejich majetek. Na měřicí stanici Horní Bečva a Karolinka spadlo za uplynulých 24 hodin téměř 50 milimetrů srážek, doplnil Chmelař.

Aktuální informace o stavu toků najdou lidé na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Výstrahy před silným deštěm platí také na většině území Slovenska. Na některých místech může spadnout až 80 milimetrů srážek. Podrobnější informace najdou lidé na stránkách Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí

V pondělí má být v Česku přes den zataženo až oblačno, místy přeháňky nebo déšť. Na Moravě a ve Slezsku bude zpočátku pršet na většině území, déšť může být místy i vydatný. Na východě se ojediněle objeví i bouřky. Později večer od jihozápadu budou srážky ustávat a bude ubývat i oblačnost. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 14 až 18 °C, na západě a jihozápadě Čech místy kolem 12 °C.

V úterý bude podle meteorologů skoro jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno. Na severu a severovýchodě se zpočátku objeví zvětšená oblačnost a ojediněle slabý déšť. Nejvyšší denní teploty mají být 16 až 20 °C.

Ve středu má být zpočátku polojasno, během dne přibývání oblačnosti a později se objeví ojediněle slabý déšť. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C.

Ve čtvrtek bude zpočátku převážně oblačno a ojediněle přeháňky nebo slabý déšť, od západu postupně polojasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C.

V pátek bude skoro jasno až polojasno, během dne v Čechách přibývání oblačnosti a na severozápadě a severu večer místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C.

mac, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme