Loňský rok byl druhý nejteplejší od roku 1961. Problémem kvality vzduchu byl polétavý prach

V roce 2019 průměrná teplota dosáhla 9,5 stupně Celsia a byla o 1,6 stupně vyšší, než je dlouhodobý standard. Vyplývá to z údajů, které ve středu na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejteplejším zůstává rok 2018 s průměrnou teplotou 9,6 stupně, na třetí pozici jsou roky 2014 a 2015 s průměrem 9,4 stupně Celsia.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplotně výrazně nadprůměrný rok 2019. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Většina měsíců loňského roku byla nadprůměrně teplá. Běžné teploty pro určité období měly leden a září, pod normálem byl pouze květen. Pražské Klementinum, které měří teplotu 245 let, začátkem ledna uvedlo, že loňský rok byl druhý nejteplejší od roku 1775.

Loňský rok byl zároveň suchý, i když hydrologické sucho nebylo tak výrazné jako v roce 2018. Sucho ale trvá nepřetržitě minimálně od roku 2015, konstatovali meteorologové. Největší sucho loni panovalo od července do září.

Průměrná roční teplota vzduchu na území ČR 1961-2019 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

„Největší podíl hydrologicky suchých profilů byl v roce 2019 zaznamenán 27. července,“ poznamenali meteorologové. Většina řek v Česku vykazovala v dubnu, červenci a srpnu nejmenší průtoky, zejména v červenci nedosahovaly ani polovičních hodnot pro tento měsíc.

Co se týče srážek, roční úhrn 637 milimetrů zařazuje rok mezi normální. Nejvíce pršelo v květnu a nejméně v dubnu.

Meteorologové zhodnotili i kvalitu ovzduší za loňský rok. Hlavní problémy představuje polétavý prach, benzopyren vznikající nedokonalým spalováním a přízemní ozon. Denní imisní limit pro polétavý prach byl loni překročen jen v dopravních a průmyslových ostravských lokalitách a na Karvinsku na stanicích, které se nacházejí v blízkosti česko-polské hranice.

#kvalitaovzdusi K překročení denního imisního limitu pro polétavý prach v roce 2019 došlo jen v dopravních a průmyslových ostravských lokalitách a na Karvinsku na stanicích nacházejících se v blízkosti česko-polské hranice. portal.chmi.cz/files/portal/d…

11:26 – 08. 01. 2020

1 3

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme