Loňský rok byl druhý nejteplejší od roku 1961. Problémem kvality vzduchu byl polétavý prach

V roce 2019 průměrná teplota dosáhla 9,5 stupně Celsia a byla o 1,6 stupně vyšší, než je dlouhodobý standard. Vyplývá to z údajů, které ve středu na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejteplejším zůstává rok 2018 s průměrnou teplotou 9,6 stupně, na třetí pozici jsou roky 2014 a 2015 s průměrem 9,4 stupně Celsia.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo (ilustrační foto)

Teplotně výrazně nadprůměrný rok 2019. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Většina měsíců loňského roku byla nadprůměrně teplá. Běžné teploty pro určité období měly leden a září, pod normálem byl pouze květen. Pražské Klementinum, které měří teplotu 245 let, začátkem ledna uvedlo, že loňský rok byl druhý nejteplejší od roku 1775.

Loňský rok byl zároveň suchý, i když hydrologické sucho nebylo tak výrazné jako v roce 2018. Sucho ale trvá nepřetržitě minimálně od roku 2015, konstatovali meteorologové. Největší sucho loni panovalo od července do září.

Průměrná roční teplota vzduchu na území ČR 1961-2019 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

„Největší podíl hydrologicky suchých profilů byl v roce 2019 zaznamenán 27. července,“ poznamenali meteorologové. Většina řek v Česku vykazovala v dubnu, červenci a srpnu nejmenší průtoky, zejména v červenci nedosahovaly ani polovičních hodnot pro tento měsíc.

Co se týče srážek, roční úhrn 637 milimetrů zařazuje rok mezi normální. Nejvíce pršelo v květnu a nejméně v dubnu.

Meteorologové zhodnotili i kvalitu ovzduší za loňský rok. Hlavní problémy představuje polétavý prach, benzopyren vznikající nedokonalým spalováním a přízemní ozon. Denní imisní limit pro polétavý prach byl loni překročen jen v dopravních a průmyslových ostravských lokalitách a na Karvinsku na stanicích, které se nacházejí v blízkosti česko-polské hranice.

#kvalitaovzdusi K překročení denního imisního limitu pro polétavý prach v roce 2019 došlo jen v dopravních a průmyslových ostravských lokalitách a na Karvinsku na stanicích nacházejících se v blízkosti česko-polské hranice. portal.chmi.cz/files/portal/d…

11:26 – 08. 01. 2020

1 3

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme