V září se podle meteorologů ochladí o deset stupňů. I přesto mají být teploty během měsíce nadprůměrné

Po tropickém závěru letních prázdnin přijde z neděle na pondělí prudký zlom v počasí. Teploty, které o víkendu překročí i 30 stupňů Celsia, spadnou o deset stupňů. Někde bude jen 16 stupňů. Přesto má být září jako celek teplotně nadprůměrné. Pršet bude zhruba stejně, jaké bývá v tomto období zvykem. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konec léta a začátek podzimu bude teplejší než obvykle (ilustrační foto) | Foto: Martin Kohoutek | Zdroj: Český rozhlas

Meteorologové už v sobotu dopoledne upozornili, že víkendová vedra přesahující tropické třicítky přeruší v neděli bouřky a citelné ochlazení, na východě mohou srážky přejít ve vytrvalejší déšť.

Polovinu Česka ve čtvrtek mají zasáhnout silné bouřky, hrozí zatopení sklepů nebo podchodů

Číst článek

„Předpokládáme, že období od 2. září do 29. září 2019 bude na našem území jako celek teplotně nadprůměrné. Po extrémně teplém posledním srpnovém týdnu nastane u nás začátkem září výrazný zlom v počasí. Průměrné týdenní teploty by se i tak měly v následujících týdnech pohybovat kolem hodnot běžných pro danou roční dobu, případně mohou být mírně nad dlouhodobými průměry,“ uvedli meteorologové v měsíční prognóze.

Srážky se zřejmě nebudou vymykat dlouhodobému průměru, nejvíc by mělo pršet v příštím týdnu a v týdnu od 16. září.

Dlouhodobá průměrná teplota v nadcházejících čtyřech týdnech je 13,3 stupně Celsia. Nejchladnější zářijové dny zažili Češi v roce 1996, kdy teploměr vystoupal v průměru jen k deseti stupňům. Naopak nejtepleji bylo o tři roky později s průměrnou teplotou 16,7 stupně Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme