Česko v sobotu zasáhne silný vítr a vydatné srážky. Poslední květnový týden bude chladnější

V sobotu odpoledne zasáhne část Česka silný vítr s nárazy až 70 km/h. Může lámat stromy a způsobit menší škody na budovách. V pátek o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí pro jižní Čechy, Vysočinu, Pardubický kraj a části krajů Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského, a to od sobotních 14.00 do 22.00.

Praha (Aktualizováno: 21:30 22. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varování ČHMÚ kvůli silnému větu, 23. 5. 2020

Varování ČHMÚ kvůli silnému větu, 23. 5. 2020 | Foto: ČHMÚ | Zdroj: Twitter

„Během sobotního odpoledne bude přes naše území postupovat k východu výrazná studená fronta,“ uvedli meteorologové. Odpoledne a večer bude na celém území Česka pršet, místy i vydatněji. Zejména na jihu se mohou ojediněle objevit bouřky. Právě v nich vítr přechodně zesílí.

Při pohybu venku by si lidé měli dát pozor na uvolněné předměty a zlomené větve, je třeba počítat také s komplikacemi v dopravě. „Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel,“ napsal ČHMÚ.

Čeká nás chladný týden

Příští týden bude podle ČHMÚ relativně chladnější, nejnižší teploty se budou pohybovat od deseti do čtyř stupňů Celsia a maximální teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů. Jen v závěru týdne lehce překročí tuto hranici.

„V druhém předpovědním týdnu se teploty mírně zvýší. Až do konce druhé červnové dekády se očekává, že se týdenní teploty budou udržovat na spodní hranici dlouhodobého normálu, přičemž bude docházet ke střídání teplejších a chladnějších období,“ uvedli v pátek v měsíčním výhledu meteorologové.

Týdenní srážkové úhrny by se podle nich měly v následujícím období pohybovat kolem dlouhodobého normálu, přičemž taktéž může docházet ke střídání suchých a vlhkých období. Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 75 milimetrů a průměrná teplota je 15,9 stupně Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme