Déšť v noci na pátek zatopil dům na Strakonicku, hasiči museli dva lidi evakuovat

Přívalový déšť v noci na pátek zatopil rodinný dům v obci Bílsko na Strakonicku. Hasiči z něj museli evakuovat dva lidi. Na řece Blanici voda překonala první stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Problémy se silným deštěm ale měli zejména ve čtvrtek také hasiči na dalších místech republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: HZS Praha

„Největší událostí byl zásah v obci Bílsko na Vodňansku, kde voda zaplavila rodinný dům. Hasiči na člunu z něj museli evakuovat dvě osoby, obě jsou v pořádku. Starosta místní obce se o ně postaral, zajistil jim náhradní ubytování,“ popsala pro Radiožurnál mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Červen bude teplý, podle prognóz meteorologů budou teploty už příští týden atakovat 31 stupňů

Číst článek

Bouřka a přívalové deště zasáhly ve čtvrtek podvečer a v noci prakticky celý kraj. Hasiči kvůli tomu mimo jiné čerpali vodu z ucpaných kanálů nebo odklízeli bahno ze silnic. V Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku navíc vyprošťovali dva lidi, kteří s autem uvízli ve vodní laguně.

Kvůli silným večerním bouřkám zasahovali na čtyřiceti místech kraje. „V souvislosti s bouřkou zasahovali hasiči v Jihočeském kraji u téměř čtyř desítek událostí. Především se jednalo o období od čtvrtečních 19.00 do půlnoci. Nejčastěji jsme museli čerpat vodu ze sklepů,“ upřesnila Matějů.

Kvůli vydatným jednorázovým srážkám stoupla i hladina řek. Nejvíce se to projevilo na Blanici, kde měřící stanice Podedvory na Prachaticku po ránu evidovala první stupeň povodňové aktivity. Hladina už ale klesá. V Podedvorech na pár hodin po půlnoci výška vody překonala i druhý stupeň povodňové aktivity.

Sesuv bahna s kamením

Na silnici mezi Štěchovicemi a Davlí u Prahy se ve čtvrtek večer po přívalovém dešti sesunulo bahno s kamením. Policisté tak museli cestu na tři hodiny uzavřít.

Vrstva nezachytila ani ochranná ocelová síť, přes kterou se svezl do poloviny vozovky. Bahno s kamením na místě nakládal bagrista do vozíku a odvážel mimo oblast. Provoz byl obnoven kolem půl osmé večer.

Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka z InterSucha

Číst článek

Středočeští hasiči vyjížděli k desítkám případů. „Nejčastěji se jedná o zatopené sklepy nebo níže položená místa a o vyvrácené stromy vlivem větru,“ doplnila mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

A podobně na tom byli i hasiči v Praze. „Operační středisko eviduje k 19. hodině 38 případů spojených s bouřkami,“ informovali na twittteru. A v pátek ráno dodali, že celkový počet zásahů spojených s bouřkou na území Prahy se vyšplhal na padesát.

V části Moravy ještě do rána platilo varování před silnými bouřkami s deštěm. Výstraha platila do 6.30 pro většinu Olomouckého a část Jihomoravského kraje.

„V souvislosti s bouřkami a vydatným deštěm evidujeme k 4.30 hod. ranní 29 událostí. Především se jedná o čerpání vody z objektů a komunikací. Nejčastěji na Brněnsku,“ uvedli na twitteru hasiči Jihomoravského kraje.

Jihomoravským hasičům v noci na pátek kvůli silné bouřce přibylo výjezdů, v souvislosti s počasím zasahovali u 37 událostí. Nejčastěji vyjížděli v Brně a na Brněnsku, několik případů však evidují na Vyškovsku a Blanensku.

Květnový déšť pomohl jihočeským polím i loukám. Zemědělci se ale bojí plísní a parazitů

Číst článek

Veskrze jde o události související s čerpání vody, řešili však i několik popadaných stromů. Voda v Brně-Bystrci zatopila i podzemní garáže, bylo v nich přes metr vody.

„Nejvíce jednotek zasahuje ještě nyní v Brně v ulici Jakuba Obrovského, kde voda zatopila několik objektů včetně prodejny, kotelny bytového domu, skladu firmy a dvou podzemních garáží. V nich bylo asi 15 vozů, bylo tam přes metr vody,“ uvedl po sedmé hodině ranní mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Voda však zatopila i části ulic, hasiči vyjížděli například k zatopené Jedovnické či Hradecké ulici v Brně.

Dopoledne už pak Český hydrometeorologický ústav žádnou výstrahu na území Česka neevidoval.

V pátek bude Oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky. Na východě a severovýchodě očekávají meteorologové zpočátku déšť a místy i bouřky, postupně jen místní přeháňky. Během odpoledne budou srážky ustávat a od jihozápadu bude také ubývat oblačnost na polojasno až jasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C.

vsr, pfr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme