Květnový déšť pomohl jihočeským polím i loukám. Zemědělci se ale bojí plísní a parazitů

Srážky posledních dní pomáhají jihočeským zemědělcům. Louky a pastviny, kde byla situace nejhorší a kde byly praskliny, se vzpamatovaly. Zemědělci se teď ale bojí vzniku plísní. Na některých místech kraje již senážují. Informovala o tom ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Tento článek je více než rok starý.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole (ilustrační foto)

Deště pomohly pastvinám a loukám na jihu Čech, zemědělci mají ale obavy z plísní (ilustrační foto) | Foto: W.carter | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Ačkoli jižní Čechy netrpěly suchem ze všech krajů nejvíc, situace už byla hraniční, aby přežily jařiny. „Řepka, pšenice vypadají dobře. Louky a pastviny, kde byla největší hrozba nedostatku vody, také pomalu regenerují. Bohužel někde přišel déšť až poté, co trávy odkvetly. Zdá se ale, že tak velký problém by to nemusel být,“ uvedla ředitelka.

Zemědělci začali se senážováním prvních obilovin a travin (senáž je druh siláže, při kterém je ve zpracované hmotě vysoký obsah sušiny, pozn. red.), plísně by jim mohly práci zkomplikovat. 

Intenzivní srážky budou častější, k jejich zadržení by mohla přispět hluboká orba, míní odborníci

Číst článek

Ornice, zejména ta těžší, je teď v průměru až metr nebo ještě hlouběji zavlažená. Kvůli deštivému počasí se ale někteří zemědělci bojí, že bude hodně vlhkomilných parazitů a plísní.

Zemědělci v Česku řeší problém se senem, zásoby jsou malé kvůli loňskému suchému létu. „Nemám hlášeno, že by někdo do první sklizně nevyžil. Kdo nemá, tak už jsem viděla, že krmili i nazeleno posečeným ječmenem. Už se senážuje, první obiloviny a traviny. Už jsou plné jámy, třeba kolem Hluboké nad Vltavou je to už posečené a silážované,“ řekla Šťastná.

Vody mají dost

Společnost Rhea holding, který v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21 tisíc hektarů, vnímá situaci pozitivně. Vody má v půdě dost.

„Vlhko a teplo napomáhá rozvoji chorob, ale to není nic, co bychom neměli zvládnout. Plakat nechci, voda je důležitá, je to v pohodě. Neznamená to, že máme vyhráno, protože v červnu bude potřeba, aby nějaká voda spadla. Ale stav, který byl v dubnu kalamitní, se teď rapidně změnil,“ řekl majitel holdingu Josef Kolář.

Deštivý a studený květen zemědělcům výrazně pomohl a kondice porostů se výrazně zlepšila. Potvrzují to satelitní snímky i ohlasy zemědělců, kteří spolupracují s portálem InterSucho. Sucho vymizelo v květnu v povrchové vrstvě do 40 centimetrů zcela a v hloubce do jednoho metru ve velké části republiky.

Podle statistiků získali jihočeští zemědělci loni při žních ze 134 760 hektarů téměř 700 tisíc tun obilovin. Průměrný výnos na hektar byl 5,19 tuny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme