ČEZ vyhlásil v několika okresech kalamitní stav. Bez proudu jsou desetitisíce domácností

Česko zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Hasiči po celé zemi vyjížděli k téměř 3500 případům. Problémy jsou nadále na 13 vlakových trasách. Kvůli silnému větru vyhlásila společnost ČEZ Distribuce kalamitní stav ve Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. Hasiči po celé zemi vyjížděli během dne k téměř 3200 případům. Problémy jsou nadále na několika vlakových trasách.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 22:00 21. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K 21.00 ČEZ evidoval ještě 49 000 odběrných míst bez elektřiny. „Jsme v terénu i nadále a budeme pracovat i přes noc všude tam, kde je to bezpečné pro naše zaměstnance. Již nyní je jasné, že práce budou pokračovat i zítra (v pátek),“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Meteorologové: Září bylo neobvyklé. Průměrná teplota dosáhla 14,1 stupně. Spadlo minimum srážek

Číst článek

Na Sněžce meteorologové naměřili poryv větru s rychlostí 151 kilometrů v hodině a na Milešovce 131 kilometrů v hodině. Silný vítr ale foukal i v nižších polohách, zejména ve středních Čechách, Praze a v Ústeckém kraji.

Na stanici Ústí nad Labem-Kočkov zaznamenali vítr o rychlosti téměř 110 kilometrů za hodinu a v Tušimicích na Chomutovsku přibližně 105 kilometrů. Poryv o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině naměřily také stanice na pražském Karlově a na Ruzyni, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav.

Přes 3500 výjezdů

Vítr lámající větve a vyvracející stromy dnes působil problémy v železniční dopravě. České dráhy ještě kolem 18:00 evidovaly přerušení provozu na osmi tratích.

Odstraňování následků silného větru se kromě železničářů věnovali také hasiči. Do 20.00 evidovali 3536 výjezdů v souvislosti s počasím. „Aktuálně řešíme 187 událostí,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. Nejvíce hasiči vyjížděli ve středních Čechách, včetně Prahy, a v Ústeckém kraji.

Vichřice komplikovala i dopravu na silnicích. Neprůjezdné byly kvůli popadaným stromům desítky silnic, na několika místech provoz zablokovaly převrácené nákladní vozy. Provoz na několik hodin omezilo i Letiště Václava Havla - kvůli silnému větru nebylo možné přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety.

V Broumově na Náchodsku hasiči pomáhali člověku, na kterého spadl strom. „Místní profesionální jednotka mu pomohla a předala do péče zdravotnické záchranné služby,“ uvedla mluvčí hasičů na twitteru.

Meteorologové lidem doporučili omezit výpravy do lesů nebo městských parků. Zavřená byla ve čtvrtek v Praze trojská zoo, zahrady u Pražského hradu i část venkovní expozice botanické zahrady. 

ako, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme