Letošní duben byl nejteplejší za 57 let. Napršela necelá polovina obvyklého množství vody

Letošní duben byl v Česku nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat. Průměrná teplota vzduchu činila 12,7 stupně Celsia, přičemž na Moravě a ve Slezsku byly vyšší teploty než v Čechách. Na srážky byl ale duben chudý. Spadla jich zhruba polovina obvyklého množství. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Duben 2018 byl na území České republiky teplotně mimořádně nadnormální. Srážkově měsíc hodnotíme jako silně podnormální," uvedli meteorologové.

Na Moravu a do Slezska odpoledne dorazí bouřky, varují meteorologové. Voda může zatopit sklepy

Číst článek

Letošní duben tak odsunul na druhé místo duben roku 2009 s průměrem 12 stupňů Celsia. Třetí nejteplejší je duben roku 2000 s průměrem těsně pod 11 stupni.

Průměrná teplota letošního dubna byla o 4,8 stupně nad dlouhodobým normálem z let 1981 až 2010. V osmnácti dnech průměrná teplota podle meteorologů převýšila normál o více než pět stupňů.

Nejvýše teploty šplhaly 29. dubna, kdy na několika stanicích překonaly 29 stupňů. Nejvyšší hodnotu, 29,7 stupně, zaznamenala měřicí stanice v Ostravě Radvanicích a jen o něco níže, na 29,2 stupně, se dostalo teplotní maximum v Karviné.

Naopak nejnižší denní teploty jsou ze 27. dubna, kdy na Kvildě - Perle bylo minus 12,9 stupně. Celkově byl duben na Moravě a ve Slezsku teplejší než v Čechách, kde průměrná teplota dosáhla 12,4 stupně. Ve východní polovině ČR byla o stupeň vyšší.

Pršelo málo

Deště moc nebylo. „Průměrný měsíční úhrn srážek 20 milimetrů představuje pouze 48 procent normálu z let 1981 až 2010," uvedli meteorologové.

Málo pršelo zejména v Jihočeském a Moravskoslezském kraji, kde spadlo méně než 30 procent normálu srážek. Naopak nejvíce srážek ve srovnání s normálem bylo v Ústeckém kraji, a to přes 90 procent normálu.

Většina srážek spadla podle meteorologů v několika dnech. Nejvíce napršelo 23. dubna, kdy například v Lukově na Teplicku denní úhrn srážek dosáhl 44,5 milimetru a přes 33 milimetrů vody spadlo i v Milešově na Litoměřicku, Měrunicích na Teplicku nebo v Mšeně na Mělnicku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme