Ozývá se jaro? Další čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné, v úterý bude až 12 stupňů

Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné. Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejvíce srážek očekávají meteorologové na přelomu února a března.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tající sníh (ilustračí foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Dlouhodobá průměrná teplota v období mezi 18. únorem a 17. březnem je 1,6 stupně Celsia. „Největší odchylku od dlouhodobého průměru bude mít pravděpodobně první předpovědní týden (od 18. 2.),“ uvedli meteorologové. Další dva týdny by mělo být počasí o něco chladnější, teploty ale neklesnou pod hodnoty běžné pro tuto roční dobu. Ke konci období se bude mírně oteplovat.

Teploty v Česku vyšplhaly nad 15 stupňů. Nezvyklé teplo přepisovalo tabulky rekordů

Číst článek

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zároveň vydal týdenní předpověď. „Po zadní straně tlakové výše se středem nad jihovýchodní Evropou k nám bude nadále proudit teplý vzduch od jihozápadu,“ uvedli meteorologové. Tlaková výše se postupně přesune na východ a od západu přijde studená fronta.

Lehké ochlazení

Zatímco od neděle do úterý se budou teploty pohybovat mezi 8 a 12 stupni Celsia a většinou bude jasno nebo skoro jasno, v druhé polovině týdne se ochladí. Od středy bude oblačno až zataženo a teploty se budou pohybovat zhruba od 5 do 10 stupňů Celsia. Od pátku do neděle se ochladí až na 3 stupně Celsia a místy bude pršet.

Následující týden bude nejen teplý, ale Česko nezasáhne ani příliš srážek. „V následujícím předpovědním týdnu (od 25. 2.) očekáváme přibývání srážek až k hranici normálních a nadnormálních hodnot,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V posledních dvou týdnech sledovaného období budou srážky na průměru.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme