Jaro plné výkyvů. Podívejte se na srovnání teplot za posledních 45 let

Letošní jaro bylo zpočátku velmi chladné, teploměry ještě v polovině března ukazovaly minus pět stupňů. Zimu ale následně rychle vystřídaly vysoké teploty, které už koncem března připomínaly začátek letních prázdnin. Podívejte se na srovnání teplot v Praze-Libuši za posledních 45 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průměrné jarní teploty v Praze-Libuši od roku 1973 | Zdroj: Český rozhlas

Sníh a mráz, tak v Česku vypadal začátek března, kdy teploměr v Praze-Libuši ukazoval minus 8,3 stupně. A ještě v polovině března lámal mráz na některých místech republiky rekordy. Teploty padaly až k minus 16,9 stupně.

Profesor Hruška: Přehrady nepomohou. Na jaře se sucho bude střídat s obdobím intenzivních dešťů

Číst článek

Poté se ale začalo oteplovat a Češi mohli konečně odhodit zimní bundy a kabáty. Duben přinesl extrémně teplé počasí a skončil jako nejteplejší čtvrtý měsíc od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat.

Současně ale ubylo deště. V dubnu spadla podle Českého hydrometeorologického ústavu méně než polovina běžných srážek. A Česko začalo výrazněji trápit sucho.

Kromě nezvykle vysokých dubnových teplot za to mohla také spíše teplá zima s nedostatkem sněhu a už loňské sucho, popisoval pro Český rozhlas Plus bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka.

Nejvýraznější výkyvy se v Praze-Libuši objevily na přelomu března a dubna. Teploty nejrychleji padaly o 7,2 stupně. Ještě 16. března si Pražané užívali 3,3 stupně Celsia, následující den už teploměry naměřily pouhých minus 3,9 stupně.

Naopak nejrychleji stouply o také o 7,2 stupně. Na 2. dubna připadalo 6,1 stupně Celsia, následující den už ale bylo 13,3 stupně.

Tropická třicítka v květnu

Teploty v Česku pak začátkem května poprvé překonaly tropickou třicítku. Nejtepleji bylo tehdy v Karviné, kde teploměry ukázaly 30,6 stupně. Celý květen pak byl co do teplot rekordní. Stejně jako duben byl nejteplejším od roku 1961.

Podle předběžných údajů dosáhla průměrná teplota v uplynulém měsíci 16,2 stupně Celsia. Primát dosud držel květen 2002, který byl o 0,8 stupně chladnější.

Počasí v Česku pak koncem května bylo podle meteorologů o 40 dní napřed a odpovídalo klimatu v Maďarsku. Teploty připomínaly spíše začátek letních prázdnin.

Červen teplotně nad průměrem

„Období od 28. května do 24. června jako celek bude teplotně nadprůměrné,“ předpokládají meteorologové.

Po tropických vedrech na konci května podle nich přijde mírné ochlazení a teploty se v posledních dvou týdnech předpovídaného období dostanou k hodnotám běžným pro tuto část roku.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období mezi 28. květnem a 24. červnem je 15,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr činil 19,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1974.

Vysoké teploty si pochvalují zoologické zahrady

Vysoké teploty ovlivňují například sklizeň ovoce, která je podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka asi o dva týdny napřed.

Počasí v Česku je o 40 dní napřed, teploty odpovídají začátku prázdnin

Číst článek

Úroda by podle něj mohla být díky absenci jarních mrazíků průměrná. Kvůli nedostatku vody ale prý hrozí, že plody budou malé a obchodní řetězce je nebudou chtít přijímat a nabízet zákazníkům.

Radost z hezkého počasí mají zoologické zahrady. Pražskou zoo navštívilo od začátku roku přes 500 tisíc lidí.

Ředitel Miroslav Bobek také uvedl, že dosud nikdy nebyla půlmilionová hranice překročena tak brzy, tedy 26. května. Loni jí zoo dosáhla až 5. června a rok předtím 3. června.

V zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce se pak počet návštěvníků od ledna do poloviny května meziročně zvýšil zhruba o třetinu na 110 tisíc.

Z nezvykle teplého jara se ale příliš neradují pěstitelé zeleniny. Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman už dříve řekl, že horko může zpomalit růst, což by mohlo znamenat nižší výnosy.

Jan Cibulka, Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme