Počasí komplikuje dopravu v Česku i v západní a jižní Evropě

Dopravu na některých místech České republiky komplikuje sníh a také silný vítr. Na Sněžce v Krkonoších dosáhl v noci dokonce rychlosti orkánu. Problémy jsou na středočeských silnicích, v Pardubickém a Královehradeckém kraji nebo na Vysočině. Tvoří se tam sněhové jazyky a řidiči především na dálnici D1 musí počítat s nárazy větru. Na silnicích nižších tříd je místy průjezdný pouze jeden pruh. Nepříznivé počasí dnes donutilo letecké společnosti zrušit některé lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová bouře na Vysočině | Zdroj: ČTK

Na nejvyšší české hoře Sněžce v noci tamní Polská meteorologická stanice měla naměřit vítr přesahující 190 kilometrů v hodině. Odpolední situaci na Sněžce Radiožurnálu popsal Tomáš Popelka z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové:

"Z posledního hlášení tam dávají, že fouká od jihu rychlostí 37 metrů za sekundu, což je asi 133 kilometrů v hodině. Co tam máme naše vlastní stanice, tak Labská bouda udává rychlost 9m/s a Luční bouda 13 a půl. Je pravda, že ta Sněžka je vlastně už nejvyšší bod, je to de facto volná atmosféra. Ale v každém případě předpokládám, že ty rychlosti tam jsou reálné. A předpokládám, že i na tom ostatním území bude vítr během odpoledne zesilovat."

Pardubický kraj hlásí kvůli sněhovým jazykům a zledovatělému sněhu řadu nehod. Hlavní silnice přes Františky je sjízdná pro nákladní dopravu pouze s řetězy. Podobná situace je i ve středních Čechách nebo na Královéhradecku. V jižních Čechách varují silničáři před padajícími větvemi.

Nepříznivé počasí dnes donutilo letecké společnosti zrušit některé lety a další nabraly zpoždění. Z pražské Ruzyně neodletěly 4 lety do Londýna, zrušena byla i dopolední linka z Paříže a Milána. Jižní Anglii a severní Francii totiž zasáhlo silné sněžení.

Mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí dodává: "Nemáme zatím informace, že by se ta situace měla zlepšit. Je zapotřebí sledovat aktuální vývoj jednak přímo u leteckých dopravců, případně na webových stránkách Letiště Praha."

Situace by se měla podle meteorologů uklidnit až zítra.

Sněhová kalamita a déšť zasáhly celou Evropu od Británie až po Itálii

Sněžení zasáhlo téměř celý sever Francie a dopravní situaci znesnadňují teploty pod bodem mrazu. Na mnoha místech vyhlásili kalamitní stav. Letecké společnosti zrušily už ráno preventivně třicet procent letů na obou hlavních pařížských letištích Charlese de Gaulla a Orly.

Také Itálii v noci zasáhla další vlna chladného počasí a srážek. Sněží na 800 km severoitalských dálnic a řidiči musí počítat se zpomalením provozu. V Janově byl zastaven provoz v přístavu kvůli silnému větru. Na jihu země způsobily silné deště sesuvy půdy a rozvodnily řeky. V Kalábrii musely být evakuovány desítky rodin. Už v uplynulých dnech přišli o život kvůli sesuvům tři lidé.

Sněhová kalamita omezuje normální život také v jihovýchodní Anglii. Přes noc tam napadlo 15 centimetrů sněhu. Nejhůře postižené je hlavní město Londýn, kde sníh ochromil veškerou dopravu. Podle meteorologů jde o největší kalamitu za posledních 13 let.

Železniční spojení do hlavního města a z něj je velmi omezené. V samotném Londýně nejezdí autobusy a řídký je i provoz podzemní dráhy. Uzavřené je letiště Gatwick, na Heathrow je v provozu jen jedna přistávací dráha.

Na dálnicích M1 a M25 havarovalo několik nákladních vozů, které zatrarasily provoz na rozsáhlých úsecích obou tepen. Také mnoho škol neotevřelo své brány, zvlášť v hrabstvích Suffolk a Norfolk.

O nebezpečích současného zimního počasí si přečtěte víc ve zprávě Meteorologové varují před silným větrem, v Krkonoších hrozí i laviny

Aktuální situaci na silnicích sleduje ZELENÁ VLNA, Radiožurnál pro vás vysílá pravidelné i mimořádné dopravní informace.

Na rozhlasových webových stránkách najdete také podrobnou PŘEDPOVĚĎ POČASÍ.

Milan Kocourek, Olga Štrejbarová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme