Sníh a vítr v Česku kácel stromy a komplikoval dopravu. Bez elektřiny bylo sedm tisíc odběratelů

Sníh a silný vítr v pondělí opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. V krušnohorském Božím Daru dál trvá kalamitní stav a ráno byla uzavřena sněhem zavátá silnice I/25 na Boží Dar od abertamské křižovatky. Provoz MHD v Pardubicích byl hodinu a půl úplně zastaven kvůli náledí. Bez proudu bylo v pondělí večer sedm tisíc domácností, uvedly distributorské firmy.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:55 14. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh komplikuje dopravu i dodávky elektřiny. (ilustrační foto) | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Bez elektrického proudu bylo v pondělí večer kvůli silnému větru na sedm tisíc odběratelů společnosti ČEZ. Problémy přetrvávaly na východě Čech a na Moravě. Informovala o tom mluvčí společnosti Soňa Hollingerová. Energetici v tu dobu opravovali 21 poruch na vedení vysokého napětí. Ještě před pár hodinami bylo bez proudu 16 tisíc míst. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

V noci na pondělí bylo bez proudu na 15 tisíc odběrných míst, důvodem byl hlavně silný vítr. V pondělí nejvíc foukalo na Sněžce, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti orkánu - až 130 km/h. Podle meteorologů bude silný vítr slábnout až ve středu.

Orkán a sněžení

V Krušných horách vítr dosahoval síly orkánu. Na Fichtlberku naměřili meteorologové rychlost větru 125 kilometrů za hodinu. Foukat ale bude přes den i v nižších polohách. Nárazy můžou dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů.

Silničáři navíc v pondělí ráno uzavřeli sněhem zavátou silnici I/25 od abertamské křižovatky nad Jáchymovem směrem na Boží Dar. Informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřeny zůstávají i další silnice v Krušných horách, na Božím Daru trvá kalamitní stav.

Pády stromů

Kromě sněhu a větru na silnicích hrozil i pády stromů. V pondělí ráno například narazilo do stromu osobní auto na silnici I/64 mezi Hazlovem a Aší, auto se po nehodě převrátilo na bok. Silnice v nižších polohách jsou jinak s opatrností sjízdné.

Sníh na východě Čech láme větve, energetici řeší desítky poruch

Číst článek

Sníh komplikoval dopravu i v Pardubickém kraji. Silnice první třídy číslo 11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku byla kvůli padání stromů pod tíhou sněhu uzavřena pro všechna vozidla. Tvořily se i sněhové jazyky.

Problémy hlásily i Jizerské hory. Turisté by se za současných podmínek vůbec neměli vydávat na túry. Varovala před nimi horská služba. Na hřebenech foukal silný vítr a ležela tam silná sněhová přikrývka.

V neděli večer hledali jizerskohorští záchranáři tři ztracené běžkaře, muži se ztratili v okolí hory Smrk, kde leží skoro dva metry sněhu. Pátrání komplikovalo husté sněžení a nárazový vítr. Běžkaře nalezli podchlazené a vyčerpané, ale byli v pořádku.

dbr, sir, nah, lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme