Teploty budou v příštích dnech klesat i pod -10 °C. Meteorologové očekávají i takzvaný ledový den

V uplynulých dnech se do České republiky vrátila typičtější zima, které bude pokračovat i tento týden. Teploty mohou klesat pod hranici minus 10 stupňů Celsia a nastane i takzvaný ledový den, který byl loni spíše vzácný. Z celého týdne se má nejvíce srážek objevit v úterý, v dalších dnech budou převládat sněhové přeháňky. Vyplývá to z webových stránek projektu InterSucho.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V uplynulých dnech se do České republiky vrátila typičtější zima, které bude pokračovat i tento týden. Teploty mohou klesat pod hranici minus 10 stupňů Celsia a nastane i takzvaný ledový den, který byl loni spíše vzácný (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počínající nebo mírné sucho se objevuje jen na několika místech republiky, a to na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje a na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje. Sněhová pokrývka leží k úterku většinou od 300 metrů výše, informuje InterSucho.

Západ Česka zasáhne sněžení i silný vítr, varují meteorologové. Objeví se i sněhové jazyky a náledí

Číst článek

Slabá vrstva je hlavně v nížinách na Moravě a v Polabí, nejvyšší, až 60 centimetrů, je v Krkonoších a Jeseníkách. Více sněhu, osm až 15 centimetrů, je také v jižních Čechách a na Vysočině. Ve středních a vyšších polohách může v dalších dnech spadnout okolo 30 až 50 centimetrů nového sněhu, v nížinách do 10 centimetrů.

Pokud teploty budou nízké a většinou pod bodem mrazu i ve dne, nastane takzvaný ledový den, který byl v minulém roce dost vzácný. Denní teploty okolo bodu mrazu budou do středy, poté spadnou k minus třem stupňům. Noční teploty lze očekávat mezi minus pěti až minus deseti stupni, od pátku pak i v nížinách klesnou pod minus deset.

Střednědobý model GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 27. ledna, předpokládá, že teploty vzduchu budou dost pod dlouhodobým průměrem, a to hlavně v tomto týdnu. Na počátku příštího týdne se může situace mírně změnit, ale zde se také modely výrazně liší. Zatím je předpoklad, že celé období bude chladnější, ale srážkově chudší.

#snihnahorach Výška sněhu (11. 1.). Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků leží až 60 cm sněhu. V nejvyšších polohách Šumavy a Jizerských hor kolem 40 cm, v Krušných horách kolem 30 cm. V Orlických horách a nejvyšších polohách Beskyd přes 20 cm. Na Vysočině zpravidla kolem 15 cm.

07:55 – 12. 01. 2021

4 30

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme