OBRAZEM: Silné bouřky s sebou přinesly zajímavý úkaz. Podívejte se, jak vypadal neobvyklý roll cloud

Nad Českem se v pondělí prohnaly silné bouřky. Na Plzeňsku za sebou nechaly popadané stromy a poničené střechy. Podle meteorologů bouřky doprovázel vítr o rychlosti 90 kilometrů za hodinu a také několikacentimetrové kroupy. Lidé na několika místech Česka pozorovali také takzvaný roll cloud, válcovitý mrak. Jak vzniká, popsala ve vysílání Radiožurnálu meteoroložka Jana Hajšlová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na obloze nad Šakvicemi na Břeclavsku se objevil takzvaný roll cloud, tedy oblak připomínající vír v horizontální poloze

Pondělní bouřka v Šakvicích na Břeclavsku | Foto: Aleš Winkler | Zdroj: Český rozhlas

V pondělí do České republiky dorazily silné bouřky, které do půlnoci na mnoha místech provázelo krupobití, nárazový vítr a přívalový déšť. Například na Domažlicku kvůli větru popadaly stromy. Někteří lidé hlásili také poškozené střechy.

Bouřky doprovázel zajímavý úkaz, na obloze se někde objevil takzvaný roll cloud, tedy oblak připomínající vír v horizontální poloze.

„Roll cloud není úplně obvyklý, hlavně je taky vzácně vyfocený. Nicméně je spojen právě s bouřkou, která postupovala v ranních hodinách z Domažlicka a dorazila slabší do Prahy. Na jejím čele byl právě roll cloud, takový válcovitý mrak, který vytéká z bouřkového oblaku,“ popsala Hajšlová.

Nad Prahou tentů úkaz zachytila například Katedra fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Neobvyklý mrak se podařilo vyfotit i mnoha obyvatelům hlavního města.

Podle Hajšlové přijde po tropických dnech, kdy v Řeži u Prahy naměřili dosud nejvyšší červnovou teplotu 39 stupňů Celsia, výrazné ochlazení. „Předchozí dny byly opravdu extrémní, takže si myslím, že ochlazení, které zažijeme, bude spíš vítanou změnou. V úterý čekáme maximální teploty většinou od 21 do 25 stupňů. Na severovýchodě bude chladněji, naměříme 19 až 22 stupňů,“ uvedla meteoroložka.

V dalších dnech se podle předpovědi začne opět oteplovat, rtuť teploměru vyšplhá na 30 stupňů Celsia. „Teploty přes 35 stupňů zatím v nejbližším týdnu rozhodně neočekáváme,“ uzavřela Hajšlová.

Hanka Shánělová, lou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme