Teplé počasí trvalo sedm dní. V pondělí už by se mělo ochladit na 12 stupňů, v noci může i mrznout

Pro konec října nezvykle teplé počasí trvá už sedm dní, teplotní rekordy v neděli padly na 36 ze 154 stanic měřících alespoň 30 let. Na dvou místech teploměr ukázal víc než 23 stupňů Celsia, řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Po víkendu se podle předpovědi ochladí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podzim | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Stanic měřících 30 a více let je celkově 154 a na 36 z nich byl překonán nebo vyrovnán extrém pro dnešní den, pro 27. říjen, což je víc než pětina,“ řekla Valachová. Tepleji než jinde v neděli podle ní bylo ve středních, jižních a východních Čechách a také v Moravskoslezském kraji, zejména v závětří za Jeseníky.

V Česku padaly šestý den po sobě teplotní rekordy. Na Bruntálsku se teploměry vyšplhaly až k 22 stupňům

Číst článek

Naopak nejchladnější počasí v neděli měl Olomoucký a Jihomoravský kraj. „Tam byly mlhy, dopoledne se rozpouštěly a teploty tam nestihly tolik vystoupat,“ uvedla Valachová. Na stanicích v těchto krajích tak meteorologové naměřili maximálně 15 až 16 stupňů Celsia.

Nejvýše se v neděli teplota dostala v Českých Budějovicích - Rožnově, kde teploměr ukázal 23,7 stupně. O desetinu stupně tak zde bylo překonáno dosavadní maximum z roku 2006.

Opět padl rekord také v Osoblaze na Bruntálsku, kde nedělních 23,2 stupně Celsia přepsalo šest let starou hodnotu 21,7 stupně. Třetí nejteplejší byla Čáslav - Nové Město, ale 22,7 stupně dosavadní rekord pro dnešní den z roku 2006 nepřevýšilo.

Nedělí teplé dny končí a teploty přes den podle předpovědi spadnou o víc než deset stupňů. Do Česka přichází studená fronta z Německa a Polska a přinese studený vzduch od severozápadu. V pondělí tak meteorologové očekávají přes den maximálně osm až 12 stupňů Celsia, v dalších dnech už by se teploty neměly dostat nad deset stupňů. V noci může od středy mrznout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme